Dünya Sağlık Örgütü'nde (DSÖ) M çiçeği virüsü alanında uzman olarak görev yapan Rosamund Lewis, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Lewis, M çiçeği vakalarının sürekli arttığını ve bu durumun küresel halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, yılbaşından bu yana dünya genelinde 3 bin 100'den fazla vakanın rapor edildiğini belirtti.

İşsizliğin Psikolojik Etkileri ve Baş Etme Yöntemleri İşsizliğin Psikolojik Etkileri ve Baş Etme Yöntemleri

Lewis, özellikle mayıs ayında 26 ülkeden gelen yaklaşık 600 doğrulanmış M çiçeği vakasının DSÖ'ye bildirildiğini ifade etti. Afrika'da M çiçeği vakalarında belirgin bir artış yaşandığına dikkat çeken Lewis, bu artışın temel nedenlerinin belirlenmesi için yoğun araştırmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Güney Afrika'da Nisan ayından bu yana M çiçeği virüsünün "clad IIb" varyantına bağlı 13 doğrulanmış vaka ve 2 ölüm olduğunu bildiren Lewis, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin ise büyük bir salgınla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Sadece 2024 yılında Kongo'da bildirilen 9,291 M çiçeği vakasından 419'unun ölümle sonuçlandığını belirten Lewis, bu ülkede M çiçeği virüsü vakalarının ölüm oranının yaklaşık %5 olduğunu kaydetti.

Özellikle çocukların yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Lewis, Afrika'da M çiçeği vakalarında son zamanlarda görülen artışın acilen ele alınması gerektiğini vurguladı.

Editör: Masume Masume