Yaz aylarında artan sıcaklıklar, özellikle kalp hastaları için çeşitli riskler taşıyor. Prof. Dr. Nevrez Koylan, koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, hipertansiyon ve ritim bozukluğu olan hastaların yaz mevsimini daha rahat ve güvenli geçirebilmeleri için dikkat etmeleri gereken noktaları paylaştı.

Koroner Kalp Hastalığı:

Koroner kalp hastalığı nedeniyle nitrat spreyi veya nitrat tipi ilaç kullananların dikkatli olması gerektiğini belirten Koylan, "Nitratlar damarları hızla genişlettiği için tansiyon düşürücü bir etkiye sahip. Bu durum sıcakta sıvı kaybıyla birlikte bayılmaya bile yol açabiliyor. Ayrıca, sıcak ortam ve sıvı kaybı, kanın yoğunlaşması sonucunda kalp krizlerinin artmasının önemli bir nedeni." dedi.

Kalp Yetersizliği:

Kalp yetersizliği olan kişilerin mutlaka serin yerlerde bulunması gerektiğini söyleyen Koylan, "Ağır kalp yetersizliğinde hastanın aldığı sıvıyı da kısıtlı tutmak gerekebiliyor. İdrar sökücü ilaç kullananlarda halsizlik ve ayağa kalkarken baş dönmesi gibi sıvı azalmasına yönelik belirtiler gözlemlenirse ilaçlar doktor tarafından yeniden düzenlenebilir." ifadelerini kullandı.

Hipertansiyon:

Hipertansiyonlu hastalarda sıcak ortamların ve sıvı kaybının iki yönlü etkisi olduğunu aktaran Koylan, "Sıvı kaybının ortaya çıkması ve idrar sökücü tansiyon ilaçlarının da bu durumu hızlandırmasıyla birlikte, vücut sıvı kaybını engellemek için damarları büzen ve tansiyonu yükselten mekanizmaları devreye alıyor. Bunun sonucunda tansiyon yükseliyor ve özellikle ayağa kalkarken ani tansiyon düşmeleri ve sersemlikler ortaya çıkabiliyor. Tansiyon belirgin şekilde dalgalanıyor ki bu da kalp krizi ile inme riskini ciddi oranda artırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Milyonları Öldüren Hastalığın Yayılma Yöntemi Keşfedildi Milyonları Öldüren Hastalığın Yayılma Yöntemi Keşfedildi

Ritim Bozuklukları:

Yaz ve kalp hastalıkları hakkında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ritim bozuklukları olduğunu belirten Koylan, "Terlemeyle birlikte vücuttan potasyum ve magnezyum gibi minerallerin atılması, bu minerallerin vücutta azalmasına neden oluyor. Bu durum da özellikle kalp hastalarında çarpıntıyı ve hayatı tehdit eden ritim bozukluklarını tetikliyor. Sağlıklı bireylerde de yaz aylarında çarpıntı şikayetlerinde artış gözleniyor. Uzun süren ve sık tekrarlayan çarpıntılar günlük yaşamı da etkiliyor. Eğer çarpıntıyla birlikte tansiyon düşmesi ve bayılma gibi şikayetler de olursa mutlaka doktora başvurulmalı." diye ekledi.

Serin Kalmak İçin Öneriler:

Prof. Dr. Nevrez Koylan, kalp hastalarının yaz aylarını daha rahat geçirmesi için şu önerilerde bulundu:

  1. Bol sıvı alın: Su içmek en iyi yöntemdir. Zararlı içeceklerden kaçının. Kafeinli içeceklerde ölçülü olun.
  2. Doktorunuza danışın: Ağır kalp yetersizliği veya böbrek yetersizliği gibi durumlarda sıvı alımını doktorunuza danışarak belirleyin.
  3. Soda ve maden suyu: Kan basıncını artırabileceği ve kalp yetersizliği bulgularını kötüleştirebileceği için ölçülü tüketin.
  4. Soğuk yemekleri tercih edin: Salata ve zeytinyağlı sebzeler gibi soğuk yemekler sıvı içeriği yüksek ve iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdır.
  5. Evinizi serin tutun: Lambaları ve ısı yaratabilecek elektrikli cihazları sadece gerektiğinde kullanın.
  6. Serin bölgeleri tercih edin: Oturmak ve uyumak için evin en serin bölgesini seçin.
  7. Doğal kumaşlardan giysiler: Hafif, bol ve terlemeye engel olmayan doğal kumaşlardan giysiler giyinin.
  8. Güneş koruyucu kullanın: Gölgede olsanız da bir güneş koruyucu kullanın, şapka takın ve su içmeyi sürdürün.
  9. Aşırı egzersizlerden kaçının: Yaz aylarında aşırı fiziksel egzersizlerden kaçının.

Bu önerilere dikkat eden kalp hastalarının yaz aylarını daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçirebileceklerini belirten Koylan, özellikle sıcak havalarda sıvı alımına ve serin kalmaya özen göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Editör: Masume Masume