DSÖ: Avrupa Yüksek Grip Salgını Riskiyle Karşı Karşıya

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'nın yüksek grip salgını riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, kıtanın bu tehdide karşı hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Birleşmiş Milletler kuruluşunun pandemiye hazırlıktan sorumlu direktör vekili Dr. Maria Van Kerkhove, grip tehdidinin "kesin" olduğunu ifade etti.

Van Kerkhove'nin Açıklamaları

Health in Europe'a konuşan Dr. Maria Van Kerkhove, Covid-19'un son pandemi olmayacağını, gelecekte bilinmeyen bir tehdidin daha önce görülmemiş bir şekilde ortaya çıkabileceğini söyledi. Van Kerkhove, "Benim için grip kesin bir şey çünkü dolaşımda çok fazla var. Pek çok farklı türe bulaşmış durumda. Kuş gribimiz var ve reassortance (bir virüsün türler arasında sıçramasına izin veren genetik değişiklikler) için fırsatlar var, grip virüsü pandemisi için fırsatlar yüksek. Bu yüzden buna hazırlıklı olmak için bütün bir sistemimiz var" dedi.

Gelecekteki Pandemi Tehditleri

Hastanelerde Yeni Uygulama: Randevu İsteklerine 24 Saat İçinde Yanıt Hastanelerde Yeni Uygulama: Randevu İsteklerine 24 Saat İçinde Yanıt

Van Kerkhove, başka bir koronavirüs pandemisinin mümkün olduğunu belirterek, "SARS-CoV-2'nin bir pandemiye neden olduğu düşünüldüğünde, elbette bu bir fırsat. Asıl soru şu: Bir Arbovirüs pandemisi görecek miyiz?" diye ekledi. Artropod kaynaklı virüsler olarak da bilinen arbovirüslerin, sivrisinek ve kene gibi enfekte böceklerin ısırmasıyla insanlara yayılan enfeksiyonları ifade ettiğini açıklayan Van Kerkhove, "Şimdi, bunu dinleyen insanları korkutmak için söylemiyorum ama bizim için bu hazırlıklı olmamız gereken bir şey" dedi.

Hazırlıklı Olunması Gereken Farklı Tehditler

Alışılmışın dışında düşünülmesi gerektiğini belirten Van Kerkhove, bilinen tehditlere karşı hazırlıklı olunmasının yanı sıra farklı bir şey için de hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. "Belki su kaynaklı ya da başka bir şey. Bana göre pandemiler, ne yazık ki, yaşamımız boyunca karşılaşacağımız şeylerin bir parçası. Bunun hayatımız boyunca karşılaşacağımız son salgın olacağına inanmıyorum" dedi.

Editör: Masume Masume