İşsizliğin Psikolojik Etkileri ve Baş Etme Yöntemleri İşsizliğin Psikolojik Etkileri ve Baş Etme Yöntemleri

Haber Merkezi- Mekke'de hacı adayları, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala günlerini umre yaparak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tavaf yaparak ve kutsal yerleri ziyaret ederek geçiriyorlar. Ancak bazı hacı adaylarının, yakınlarını görüntülü arayarak veya sosyal medya hesaplarından canlı yayın açarak tavaf yapmaları dikkati çekiyor.

Medine İrşad Fetva Koordinatörü Mustafa Bilgiç, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, haccı baştan sona önemli bir ibadet olarak nitelendirdi. Bilgiç, "Hacda Allah'ın Kur'an'da, Hazreti Muhammed'in hadislerinde buyurduklarının hareketlerle ifadelerinin gerçekleştiğini" belirtti. 

"Hac ibadetlerinde bazı kardeşlerimiz özellikle Ravza'da ve Kabe'yi tavaf ederken cep telefonlarını kullanarak ölçüyü kaçırabiliyor. Çünkü Kabe'yi tavaf ederken tıpkı namazdaymış gibi ibadet halindeyiz. İbadet halindeyken memleketimizdeki sevdiklerimizi kendi ibadetimize şahit kılmak yerine oradaki hareketlerimizi imanımıza şahit kılalım," diye konuştu.

Bilgiç, hacı adaylarının tavaf sırasında görüntülü konuşmaması ve sosyal medyadan canlı yayın yapmaması gerektiğini belirterek, "Bu doğru değil." dedi. 

Tavaf sırasında ve ziyaretlerde dua okunmasının daha doğru olduğunu dile getiren Bilgiç, "Haccın ruhunu zedeleyecek işlerden kaçınmak gerekiyor. Ravza'yı ve Kabe'yi fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir.

Hac ibadetinin sadece hareketlerden ibaret olduğunu zannedip arkasındaki anlamı anlamadığınızda gidip-gelenlerden olursunuz, asıl olan olup-gelmektir," ifadelerini kullandı.

Editör: Fatma Zehra