Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Kaynak: Azra Organizasyon

Bayram namazı Hanefilere göre vacip, Şafiilere göre müekked sünnettir. Yılda iki defa eda edildiği ve diğer namazlardan farklı olduğu için unutulabilen bir namazdır. Bu sebeptendir ki namazı kıldıran imam, başlamadan önce cemaate nasıl kılınacağıyla ilgili her yıl bilgi verir.
 
Bayram Namazının Vakti ve Niyeti
 
Bayram namazının vakti güneşin doğup bir miktar yükselmesiyle başlar, öğle vaktinden bir müddet öncesine kadar devam eder (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 114). Her ibadette olduğu gibi bayram namazı için de öncelikle niyet getirilmelidir. İmam olan kişi “Niyet ettim bayram namazını imam olarak kılmaya”, cemaat ise “niyet ettim bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet getirir.
 
Birinci Rekât
 
• Niyetten sonra ihram tekbiri getirilir ve eller bağlanır.
 
• Şafiiler “Veccehtü” Hanefiler ise “Sübhaneke” duasını okur.
 
• Hemen ardından Şafiiler 7 defa, Hanefiler 3 defa zevâid tekbirlerini getirirler.
 
• Hanefi mezhebine göre tekbirler arasında eller salıverilir, Şafilerde ise normal olduğu gibi bağlanır.
 
• Hanefi mezhebine göre tekbirler arasında bir şey okunmaz. Şafiilerde “Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve lâ ilahe illallahü vellahü ekber” tesbihatını okumak sünnettir.
 
• Zevâid tekbirlerinin ardından Fâtiha suresi ve zammı süre okunur, rukü ve secde yapılır.
 
İkinci Rekât
 
• Şafiiler ilk rekâtın aksine 5 defa tekbir getirir, ardından Fatiha Suresi ve zammı sure okurlar. Hanefiler ise ilk önce kıraat yaparlar, ardından zevâid tekbirlerini ilk rekâtta olduğu gibi 3 kez getirirler.
 
• Kıyam bu şekilde yerine getirildikten sonra rukü ve secde yapılarak namaz sonlandırılır. 
 
• İhram tekbiri ve Hanefilerin ikinci rekattaki rukü tekbiri zevâid tekbirlerine dahil edilmez.
 
Hutbe
 
Bayram namazı kılındıktan sonra hutbe okumak sünnettir, cuma namazında olduğu gibi farz değildir. Hutbenin keyfiyeti diğer hutbelerle aynıdır. Yalnız imam ilk hutbeye başlamadan önce 9 defa, ikinci hutbeye başlamadan önce ise 7 defa tekbir getirir.
 
Ramazan bayramında daha çok fıtır sadakası konusu işlenirken, kurban bayramında ise kurban kesimiyle ilgili hususlar hutbe konusu yapılır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ