Diyetisyen Emine Uluçay'a göre, kırmızı mercimek, içeriğindeki proteinle kas gelişimine ve onarımına destek sağlarken, düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne katkı sağlar. Aynı zamanda lif bakımından zengin olan kırmızı mercimek sindirim sistemi sağlığını destekler ve kabızlık riskini azaltır.

Özellikle çocukların büyüme ve gelişim döneminde önemli olan kırmızı mercimeğin, çinko, magnezyum, fosfor gibi birçok vitamin ve mineral içerdiği belirtiliyor. Bu özellikleriyle kırmızı mercimeğin kemik sağlığını, bağışıklık sistemini ve genel sağlığı desteklediği ifade ediliyor.

Beyin Hücrelerini Yaşlandırıyor, Kalbi Çürütüyor! Günlük Tükettiğimiz O Besinler Vücudumuzun Düşmanı Çıktı Beyin Hücrelerini Yaşlandırıyor, Kalbi Çürütüyor! Günlük Tükettiğimiz O Besinler Vücudumuzun Düşmanı Çıktı

Ayrıca, kırmızı mercimeğin antioksidanlar açısından zengin olduğu ve vücudu serbest radikallere karşı koruyarak hücre hasarını azalttığı belirtiliyor. Bu özellikleri sayesinde kırmızı mercimeğin grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu vurgulanıyor.

Son olarak, kıyma yerine kırmızı mercimekle yapılan yemeklerin doymuş yağ içeriğinin azalacağı ve lif içeriğinin artacağına dikkat çekiliyor. Bu nedenle, kırmızı mercimek tüketiminin sağlıklı bir beslenme için önemli olduğu vurgulanıyor.