Uzmanlardan Sıcak Hava Uyarısı: Kalp Hastaları Dikkatli Olmalı Uzmanlardan Sıcak Hava Uyarısı: Kalp Hastaları Dikkatli Olmalı

Türkiye'nin ihracatında önemli bir yere sahip olan sarı susam, özellikle Japon mutfağında tercih edilen bir

malzeme haline geldi. Son dönemde artan talep, Türkiye'nin susam ihracatında büyük bir artışa yol açtı. 2022'de 77 milyon dolar olan susam ihracatı, 2023'te %62'lik bir artışla 124,5 milyon dolara yükseldi. Türkiye'nin yeni hedefi ise bu rakamı 250 milyon dolara çıkarmak. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk'e göre, Türkiye'de üretilen susamın kalitesi, özellikle seçici pazarlar olan Japonya ve Avrupa ülkeleri tarafından takdir ediliyor. Japonlar, susamı özellikle sushi ve salatalarında kullanıyorlar.

Sarı SusamÖztürk, Türkiye'nin susam ihracatının 2024 yılının Ocak-Şubat döneminde %195'lik bir artışla 6 milyon 645 bin dolardan 19 milyon 632 bin dolara yükseldiğini belirtiyor. Türkiye'nin susam ticaretindeki gücüne vurgu yapıyor ve dünyanın ikinci büyük susam ithalatçısı konumunda olduğunu ifade ediyor. Japon pazarında özellikle başarılı bir ivme yakalayan Türkiye, 2024 yılında susam ihracatının 250 milyon doları aşmasını bekliyor.

Sarı susamın sağlık faydaları da göz ardı edilmiyor. Besleyici değerlerinin yanı sıra kalp sağlığı, kemik sağlığı, antioksidan etkiler, kilo kontrolü, kan şekeri düzenlemesi, cilt ve saç sağlığı ile bağışıklık sistemi desteği gibi pek çok alanda olumlu etkileri olduğu biliniyor. Bu nedenle, sarı susam hem lezzetiyle hem de sağlık yararlarıyla tüketicilerin tercihleri arasında önemli bir yer tutuyor.

Kaynak: Görsel Haber