Biden Yönetiminin Tutumu Kınandı

Hamas, Biden yönetiminin, İsrail ordusunun Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları görmezden gelme ve inkar etme konusundaki ısrarını kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Hamas açıklamasında, saldırılar sonucu ortaya çıkan görüntüler ve uluslararası tepkilere rağmen ABD'nin bu tutumunu sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Hamas, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby'nin, Refah saldırısının ABD'nin "kırmızı çizgisini" aşmadığı yönündeki savunmasına da tepki gösterdi. Kirby'nin ifadelerinin, Amerikan yönetiminin sivillerin hayatlarını hiçe saydığını ve sivillerin öldürülmesindeki suç ortaklığını açıkça ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kampına düzenlenen saldırıda ABD yapımı mühimmat kullanıldığına işaret edildi.

Gazze'de 10 Günde 584 Sivil Şehit Gazze'de 10 Günde 584 Sivil Şehit

Kirby'nin Açıklamaları Tepki Çekti

John Kirby, siyonist rejimin Refah'ta sivillerin öldürüldüğü saldırıyı "çok trajik ve üzüntü verici" olarak nitelendirmiş, ancak bu saldırının ABD'nin "kırmızı çizgisini" aşmadığını savunmuştu. ABD'nin CNN televizyon kanalı ise, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kampına düzenlediği saldırıda ABD yapımı mühimmat kullandığını bildirmişti.

Editör: Masume Masume