İşgalcilerin Han Yunus Saldırısında 17 Kişi Şehit Oldu İşgalcilerin Han Yunus Saldırısında 17 Kişi Şehit Oldu

Haber Merkezi- İsrail devlet televizyonunun haberine göre, Batı Kudüs'teki İsrail Meclisi'nde Netanyahu'nun genel kurula hitabı sırasında, Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınları pankartlarla eylem yaptı.

Meclis'te ziyaretçilerin bulunduğu kısımda pankart açan İsrailliler, esirlerin yüzlerinin bulunduğu bir pankartta "Gözlerinin içine bakın" yazısıyla Netanyahu'ya tepki gösterdi. İsrailli esir yakınları, Netanyahu'nun konuşması sırasında, "Şimdi hepiniz" sloganı atarak, tüm İsrailli siyasetçileri esirleri kurtarmaya çağırdı.

Ana muhalefet lideri Yair Lapid ise Meclis'teki konuşmasında, Netanyahu'ya yönelik sert eleştirilerde bulunarak, "Başbakan olarak kalamazsınız, çünkü gerçekte başbakan değilsiniz.

Hükümetinizdeki aşırılık yanlılarının rehinesisiniz." ifadelerini kullandı ve Netanyahu'nun aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in etkisinde kaldığını belirtti.

Ne olmuştu?

BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı (UAD), 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

Ancak, İsrail bu kararı ihlal ederek, Refah'ta yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenlemiş ve saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetmişti. Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu.

Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." demişti. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.

Editör: Fatma Zehra