Konut kiralarında yüzde 25'lik tavan zam uygulamasının süresi 2 Temmuz 2024'te doluyor. 2022 yılında bir yıllığına yürürlüğe giren uygulama, 2023'te bir yıl daha uzatılmıştı. Uygulamanın devam edip etmeyeceği ise merak konusu olmuştu.

Merkez Bankası'nın toplantı özetinde, kirada tavan zam uygulamasına dair şu ifadeler yer aldı:

"Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir."

Milli Eğitimde Yenilik: Öğretmenlik Akademi Eğitimi ve Yeni Atama Şartları Açıklandı Milli Eğitimde Yenilik: Öğretmenlik Akademi Eğitimi ve Yeni Atama Şartları Açıklandı

PPK toplantı özetindeki ilgili kısım ise şu şekildedir:

"Yıllık kira enflasyonu yüksek bir seviyede seyrini sürdürürken, Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) mikro verileri üzerinden takip edilen öncü göstergeler kira artış oranında şubat ayında başlayan yavaşlamanın nisan ayında devam edeceğini ima etmektedir. Öte yandan, konut fiyatları yıllık artışı şubat itibarıyla yüzde 58,3 seviyesine gerileyerek yıllık tüketici enflasyonunun altında kalırken, mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler bu kalemdeki aylık artışın da son aylarda önemli ölçüde yavaşladığına işaret etmiştir. Konut fiyatlarındaki bu durumun, ilerleyen dönemde kira enflasyonunu sınırlayacak bir unsur olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir."

DDM, Şubat ayında bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi" şeklindeki iddiaları yalanlamıştı.