Haber Merkezi- UNICEF’ten yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana insanlık felaketine yol açtığı Gazze’deki saldırılarının çocuk ölümleri üzerindeki etkisine dikkat çekildi.

Gazze'nin orta ve güney kısımlarında yapılan yetersiz beslenme taramalarından elde edilen ilk sonuçlara göre, orta ve şiddetli yetersiz beslenme vakalarının Mayıs’ın ikinci haftasından bu yana arttığı belirtildi.

HÜDA PAR'ın Çifte Vatandaşlara Yönelik Kanun Teklifi Önümüzdeki Hafta Genel Kurul'da Görüşülecek HÜDA PAR'ın Çifte Vatandaşlara Yönelik Kanun Teklifi Önümüzdeki Hafta Genel Kurul'da Görüşülecek

İsrail’in Refah’taki saldırılarının yardım dağıtımı ve insani yardım erişimini önemli ölçüde engellediği vurgulanan açıklamada, yetersiz beslenen yaklaşık 3 bin çocuğun, İsrail’in Refah’a saldırısı sonucu tedaviden mahrum bırakılması nedeniyle ailelerinin gözleri önünde ölme riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Gazze’de daha fazla savunmasız çocuğun yetersiz beslenmeye yakalanma riskinin de endişe verici olduğu vurgulandı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 202 Filistinli öldürüldü, 84 bin 932 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Editör: Fatma Zehra