Haber Merkezi- İsrail güçleri, 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 9 bin 450 Filistinliyi gözaltına aldı. Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdüren İsrail ordusu, bölgede yüzlerce Filistinliyi de alıkoydu.

İsrail devlet televizyonu KAN'da yer alan haberde, İsrail hapishane ve gözaltı merkezlerinde yer kalmadığı belirtildi. Gazze'de aralarında Şifa Hastanesi Müdürü Ebu Silmiyye'nin de bulunduğu 50 Filistinlinin, hapishanelerde yer kalmaması nedeniyle serbest bırakıldığı ifade edildi.

İsrail ordusu, aralarında 7 ay önce alıkoyduğu Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye'nin olduğu 50 Filistinliyi bugün serbest bırakmıştı.

İsrail'deki Gözaltı Merkezinde Filistinlilere İnsanlık Dışı Muamele

7 Ekim sonrası Filistinlilere yönelik gözaltı ve alıkoymalardaki ciddi artış göze çarparken, hapishaneler ve gözaltı merkezlerindeki insanlık dışı muamele de dikkati çekiyor. New York Times (NYT) gazetesi, İsrail'deki Sde Teima adlı askeri gözaltı merkezinde alıkonulan binlerce Filistinlinin insanlık dışı muamelelere maruz kaldığını gösteren bulguları yayımlamıştı.

HAMAS'tan İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne Tepki: Raporlar Yalanlarla Dolu HAMAS'tan İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne Tepki: Raporlar Yalanlarla Dolu

NYT'nin özel haberinde, Sde Teima'da alıkonulan Gazzelilerin, etrafı açık bir alanda gözleri bağlı olarak günde 18 saate kadar elleri kelepçeli şekilde yerde sessiz şekilde oturtulduğu belirtilmişti.

Üsse getirilen Filistinlilerin, gözaltı merkezinde 3 aya kadar tutulduğu ve buradaki sorgulama süreçlerinde birçok kişinin insanlık dışı muamele ve işkenceye maruz kaldığı kaydedilmişti.

Editör: Fatma Zehra