Haber Merkezi- Fransız gazetesi Liberation'da yayımlanan ortak mektupta, aralarında şarkıcı Angele, manken ve oyuncu Lea Seydoux, video içerik üreticisi Mister V gibi isimlerin de bulunduğu birçok tanınmış kişi, Macron'un Filistin devletini resmen tanımasını talep etti.

Hanzala: Filistin Direnişinin Sırtı Dönük Sembolü Hanzala: Filistin Direnişinin Sırtı Dönük Sembolü

Ortak Mektubun İçeriği

Mektupta, İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin devletini resmen tanıdığı hatırlatılarak, "insan hakları ve aydınlanmanın ülkesi" olduğunu savunan Fransa'nın henüz harekete geçmediğine dikkat çekildi.

Sanatçılar ve internet fenomenleri, "Bizler, sanatçılar, içerik üreticileri, kamuya mal olmuş kişiler ve vatandaşlar, farklılıklarımızla ama aynı zamanda bizi birleştiren bağlarla, sadece mevcut katliama tepki olarak değil, aynı zamanda bu halkın var olma hakkı adına, Filistin devletinin varlığını tanıdığımızı dünyaya duyurmak için seslerimizi birleştiriyoruz," ifadelerini kullandı.

Fransa'nın Tutumu Eleştirildi

Filistin devletini tanımayan Fransa'nın "utanç kampında yer almaması" gerektiği vurgulanan mektupta, "Net ve hümanist bir tavır alınması için daha kaç kişinin ölmesi gerekecek? İnsanlığa karşı kaç suç daha işlenecek?" sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

Macron'un Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Macron, Şubat ayında yaptığı açıklamada, Filistin devletini tanımanın Fransa için "tabu" olmadığını belirtmişti. İspanya, Norveç ve İrlanda, 28 Mayıs'ta, Slovenya ise 4 Haziran'da Filistin'i resmen tanıma kararı almıştı.

Bu çağrı, Fransa'nın Filistin konusunda daha aktif bir rol alması ve uluslararası toplumda Filistin'in tanınması yönünde adımlar atması için önemli bir baskı oluşturuyor. Sanatçılar ve internet fenomenleri, geniş kitlelere ulaşma kapasiteleri sayesinde bu çağrıyı daha geniş kitlelere duyurmayı ve kamuoyunu harekete geçirmeyi amaçlıyorlar.

Editör: Fatma Zehra