Haber Merkezi- Sahadaki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yetkililerinden edindiği bilgileri aktaran Dujarric, İsrail ordusunun "tahliye emrinin" ardından on binlerce kişinin zorla yerinden edildiğini kaydetti.

Söz konusu kişilerin son yedi ayda çok kez yerinden edildiğine dikkat çeken Dujarric, "Gazze'deki sivillerin temel ihtiyaçlarının karşılanması şart" dedi.

Dujarric, Gazze'den ayrılmak isteyenlere yeterli süre ve güvenli yol ile güvenli nihai istikamet sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarının kapanmasını hatırlatan Dujarric, "Bu, insani yardım sokamadığımız anlamına geliyor.

Üç binden fazla akut gıda eksikliğiyle mücadele eden çocuğa ulaştırmamız gereken gıda malzemelerine de erişimimiz yok. Aynı zamanda yakıt da yok" uyarısında bulundu.

Dujarric, BM Kadın Birimi'nin son yaptığı ankete göre "Gazze'de 700 bin kadın ve kız bulunduğunu", hiçbirinin gidecek yeri olmadığını dile getirdi.

İslami Cihad Hareketi ve Hamas’tan sert açıklamalar geldi! İslami Cihad Hareketi ve Hamas’tan sert açıklamalar geldi!

"Kadın ve kızların yüzde 93'ünün kendilerini evlerinde ve sığınaklarda güvende hissetmediğini" belirten Dujarric, kadınların yüzde 80'inin depresyonda olduğunu bildirdi.