Anvers Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Anvers Üniversitesi, İsrail ve Gazze'deki meslektaşlarını, hükümetlerini Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze'deki çatışmaya ilişkin kararlarına saygı duyma çağrısı yapmaya davet ediyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, çatışmanın taraflarının uluslararası hukuka uygun hareket etmeleri gerektiği vurgulandı. Anvers Üniversitesi'nin bu çağrısı, bölgede devam eden insani krize ve uluslararası hukukun önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Ensarullah'tan Sert Yanıt: israil ile savaş başladı. Tel Aviv artık güvenli değil Ensarullah'tan Sert Yanıt: israil ile savaş başladı. Tel Aviv artık güvenli değil

Bu çağrının yanı sıra, Belçika'nın Brüksel, Gent, Anvers, Leuven ve Liege bölgelerindeki üniversitelerde ay başında başlayan öğrenci eylemleri devam ediyor. Öğrenciler, Gazze'deki çatışmaların sona erdirilmesi ve tarafların barışçıl çözümler araması yönünde taleplerini dile getiriyorlar.

Öğrencilerin eylemleri, sadece Gazze'deki çatışmaları değil, aynı zamanda dünya genelinde barış ve adalet arayışını da simgeliyor. Üniversitelerde düzenlenen bu protestolar, gençlerin ve akademik çevrelerin, uluslararası hukuk ve insan hakları konusundaki duyarlılıklarını yansıtıyor.

Bu kapsamda, Belçika'daki üniversiteler ve öğrenciler, Gazze'deki çatışmaların sona ermesi ve uluslararası hukukun üstünlüğünün sağlanması için seslerini yükseltmeye devam ediyor.

Editör: Masume Masume