Tuğgeneral Ekenge, darbeye kalkışan grubun etkisiz hale getirildiğini belirterek, vatandaşlara sükunet çağrısı yaptı. Olay, başkent Kinşasa'da bazı büyükelçiliklerin de bulunduğu başkanlık sarayının yaklaşık 2 kilometre uzağında gerçekleşti.

Çatışmalar ve Kaybılar

Başkanlık sarayına yakın bir bölgede askeri üniformalı kişiler ile yerel bir politikacının korumaları arasında çıkan çatışma sonucunda iki polis memuru ve saldırganlardan biri hayatını kaybetti. Yerel basında yer alan haberlere göre, silahlı kişilerin Kongolu askerler olduğu bildirildi.

Vatandaşlara Sükunet Çağrısı

HÜDA PAR Vekili Dinç'ten Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Festivallerle İlgili Eleştiri Dolu Soru Önergesi HÜDA PAR Vekili Dinç'ten Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Festivallerle İlgili Eleştiri Dolu Soru Önergesi

Tuğgeneral Sylvain Ekenge, halkın paniğe kapılmaması gerektiğini vurgulayarak, güvenlik güçlerinin durumu kontrol altına aldığını ve halkın güvenliğini sağlamak için gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Darbe girişiminin engellenmesi, ülkede olası bir siyasi krizin önüne geçilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Editör: Masume Masume