Minneapolis'te Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirildi Minneapolis'te Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirildi

Haber Merkezi- 2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve hızla tüm dünyayı etkisi altına alan global bir pandemi olan Covid-19, dünya genelinde uzun süreli bir karantinaya sebep olmuş, bu süre zarfında dünya çapında 7 milyon insan da virüs sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Ancak uzmanlar H5N1 kuş gribi türünün de yeni bir pandemiyi tetiklemeye “tehlikeli derecede yaklaştığını" belirterek uyarıda bulundu.

İnekler, kediler ve son dönemlerde de insanlar da dahil olmak üzere çeşitli memelilerde görülen çok sayıda enfeksiyon vakasının, virüsün mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelme riskini artırdığı gözlemlendi.

Bulaştığı insanların neredeyse yarısını öldürmesinden endişelenilen kuş gribi, birçok ülkede paniğe yol açıyor. Geçtiğimiz yıl Kamboçya'da 11 yaşında bir kız çocuğu H5N1 virüsünden enfekte olup hayatını kaybetmişti.

VİRÜS MUTASYONA UĞRAMIŞ 
ABD’de, Teksas'taki bir mandıra çiftliği işçisinin yanı sıra altı eyaletteki 12 inek sürüsünün ve yine Teksas'ta daha sonra ölen üç kedinin virüs testinin pozitif çıktığı haberinin hemen ardından konuya ilişkin bir panel gerçekleşti.

İşçi üzerinde yapılan testler, virüsün daha kolay ve hızlı yayılacak şekilde mutasyona uğradığını ortaya koydu. Ancak ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), bu mutasyonun daha önce kaydedildiğini, ölüm riskinin düşük olduğunu ve insandan insana bulaşma belirtisi göstermediğini söyledi.

Panelde konuşan araştırmacılar da virüse ilişkin son vakalarla ilgili henüz alarm verilmesini gerektirmeyecek kadar çok bilinmeyenin bulunduğunu aktardı.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SALGIN OLABİLİR
Brifingde konuşan ABD merkezli kuş gribi araştırmacısı Dr. Suresh Kuchipudi, "Bu virüs uzun yıllar pandemik listesinin başında yer aldı. Şimdi potansiyel olarak bir salgına neden olan bu virüse tehlikeli bir şekilde yaklaşıyoruz.

H5N1 virüsleri, potansiyel bir pandemik virüsün birçok önemli özelliğini zaten gösteriyor. Yani virüs zaten küresel olarak dağılmış durumda ve özellikle de genellikle kuş virüsü olarak algılanan bu virüs, insanlar da dâhil olmak üzere çeşitli memeli konakçıları enfekte etme kabiliyetine sahip ve bunu da gösterdi.

Dolayısıyla benim görüşüme göre bu, şimdiye kadarki en büyük salgın tehdidine sahip olan ve dünya çapında mevcut olan bir virüstür. Hazırlanmamızın tam zamanıdır." diye uyardı.