Diyanet İşleri Başkanlığı, gençlere yönelik düzenlediği umre ödüllü bilgi yarışmasıyla dikkat çekiyor. Bu yarışma, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında lise ve üniversite öğrencilerini bir araya getirerek geleneksel hale getirilmiştir.

Yarışma, 09 Mart 2024 Cumartesi günü yüz yüze yapılan yazılı sınavlarla gerçekleşecek. Başvurular, 29 Aralık 2023 tarihinde başlamış olup, 01 Mart 2024 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Başvurular, yarisma.diyanet.gov.tr adresinden online olarak yapılabilecek ve yarışmaya dair tüm duyurular bu platform üzerinden erişilebilir olacaktır.

Yarışmacılar, lise kategorisinde "Dinim İslâm Temel Bilgiler ve Mukaddes Miras Kudüs" kitabından, üniversite kategorisinde ise "İslam İlmihali ve Mukaddes Miras Kudüs" kitabından sorumlu olacaklardır.

Yarışma sonuçlarına göre, her ilden birincilik elde eden ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından umre ile ödüllendirileceklerdir. Ayrıca, müftülükler dereceye giren diğer öğrencilere imkanları dahilinde ödüller verebilecektir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için lütfen bu linki ziyaret ediniz.

Lise ve Üniversite Öğrencilerine Yönelik Umre Ödüllü Gençlik Bilgi Yarışması

MEB'den okullara yeni eğitim modeli nedir? MEB'den okullara yeni eğitim modeli nedir?

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK GENÇLİK BİLGİ YARIŞMASI USUL VE ESASLARI:

Yarışma, 09 Mart 2024 Cumartesi günü saat 10.00’da yüz yüze düzenlenecektir.

Başvurular, yarisma.diyanet.gov.tr adresinden online olarak yapılacak ve tüm duyurular bu platform üzerinden erişilebilir olacaktır.

Başvurular 29 Aralık 2023 tarihinde başlamış olup, 01 Mart 2024 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Yarışmaya sadece örgün eğitime devam eden üniversite öğrencileri arasından 1 Ocak 1995 tarihinde ve sonrasında doğanlar katılabilecektir.

T.C. vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler yarışmaya başvuramayacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli personeli (fahri ve vekil olanlar dahil) yarışmaya katılamayacak; ancak daha önce fahri ve vekil olarak görev yapmış olup aktif olarak görevde bulunmayanlar sınava katılabileceklerdir.

Daha önceki yıllarda Başkanlıkça düzenlenen herhangi bir yarışmada umre ödülü ile ödüllendirilen öğrenciler bu yarışmaya katılamayacaktır.

Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir. Aranan şartlara uymayan yarışmacı başarısız sayılacaktır.

Yarışmacılar, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından "İslam İlmihali ve Mukaddes Miras Kudüs" eserinden sorumlu olacaklardır.

Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci, Başkanlık tarafından umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkanları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.

Umre ödülüne hak kazanan öğrenciler, yurt dışı harç ve pasaport işlemlerini kendileri yapacaklardır.

Yarışmaya ilişkin itirazlar, yarışma tarihini takip eden 5 iş günü içerisinde elektronik posta yoluyla [email protected] adresine yapılabilecektir.

Yarışma sonuçları yarisma.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Her yarışmacı, bu adresten T.C. kimlik numarasını girerek sadece kendi puanını, il sıralamasını, ülke sıralamasını, doğru/yanlış işaretlediği soru sayısını ve boş bıraktığı soru sayısını görebilecektir.

80 sorudan oluşan yarışmanın süresi 120 dakika, her soru ise 1,25 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir.

Yarışmada yanlış cevaplar dikkate alınmayacak, sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır.

Yarışma puanları eşit olan adaylardan, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler il müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile kazanan tespit edilecektir.

DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ