Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin önemli tavuk eti üreticilerinden biri olarak sektördeki dengeyi korumak amacıyla ihracatı sınırlama kararı aldı. Buna göre, ülkenin kümes hayvancılığı ve beyaz et sektöründeki iç ve dış talep dengesini koruma hedefleniyor.

Kurban Bayramı Öncesi Kırmızı Et Fiyatları Yeniden Zamlandı! Kurban Bayramı Öncesi Kırmızı Et Fiyatları Yeniden Zamlandı!

Kararın alınmasında, tavuk eti fiyatlarındaki belirgin artışlar ile sektördeki diğer maliyet faktörlerinin etkisi dikkate alındı. Bu durum, normal piyasa koşullarının dışına çıkıldığını ve fiyat istikrarının bozulduğunu gösterdi.

Ticaret Bakanlığı, iç piyasadaki tüketici refahını korumak ve spekülatif fiyat artışlarını önlemek için bu adımı attı. Ayrıca, ihracat pazarlarının korunması ve sektördeki istikrarın sürdürülmesi için sınırlamaların gerekliliği üzerine detaylı analizler yapıldı.

Önümüzdeki dönemde de, Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içinde, ülkenin gıda arz güvenliğini sağlama ve halkın makul fiyatlarla gıdaya erişimini kolaylaştırma amacıyla gerekli politika ve denetim adımları atılacak.