Haber Merkezi- Kahire el-İhbariye televizyon kanalına konuşan adı açıklanmayan Mısırlı bir yetkili, Mısır güvenlik heyetinin tüm tarafların görüşlerini birbirine yakınlaştırmaya yönelik yoğun faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

Yetkili, Mısır güvenlik heyetinin, Gazze Şeridi'nde mümkün olan en kısa sürede ateşkes anlaşmasına varılması için Hamas ile İsrail arasındaki görüşleri yakınlaştırmak amacıyla yarın Doha'ya gideceğini ifade etti.

Birçok noktada anlaşmaya varıldığını ve müzakerelerin çarşamba günü Doha'da, 11 Temmuz'da da Kahire'de devam edeceğini belirten yetkili, Mısır'ın acil ateşkesin gerekliliği ve insani yardım girişinin kolaylaştırılması konusundaki kararlı tutumunu vurguladı.

Gazze'de ateşkes için müzakerelerin yeni turu öncesinde CIA Direktörü William Burns liderliğinde bir heyetin Mısır'a geldiği bildirilmişti. Esir takası konusunda anlaşmaya varılması ve ateşkesin sağlanması için Tel Aviv ile Hamas arasında gelecek günlerde Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda dolaylı müzakerelerin tekrar yapılması bekleniyor.

ABD'de Suikast Girişimi Zanlısı Crooks'un Planı ve Nedenleri Araştırılıyor! ABD'de Suikast Girişimi Zanlısı Crooks'un Planı ve Nedenleri Araştırılıyor!

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Direktörü Ronen Bar liderliğindeki İsrailli müzakere heyeti, esir takası müzakereleri ve Refah Sınır Kapısı'nın idaresi hakkındaki görüşmelere katılmak üzere önceki gün Mısır'a gitmişti.

Hamas ise İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarını durdurmak için anlaşmaya varmak adına olumlu ve esnek bir tutum sergilediklerini, ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun müzakerelerin önündeki engelleri artırdığını belirtmişti.

Editör: Fatma Zehra