Kamu Çalışanlarına Yeni Dönem Başladı
Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan tasarruf genelgesi, geçtiğimiz hafta tüm detaylarıyla açıklandı ve önceki gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu genelge ile kamu personeli için yeni bir dönem başladı.

Kamu Personelinde Tasarruf Tedbirleri
Kamunun tüm kurum ve kuruluşlarında tasarruf yapmayı hedefleyen genelge kapsamında, zorunlu haller dışında kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmayacak. Kamu işçileri izinlerini yıl içinde kullanmak zorunda olacak. Toplu taşıma hizmeti olan yerlerde servis hizmetine son verilecek ve dışarıdan servis alınan durumlarda sözleşmenin sona ermesi beklenecek.

Denkleştirme Uygulaması
Genelgeye göre, kamuya personel alımında bir önceki yılda emeklilik, istifa, ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma dikkate alınacak. Mahalli idarelerde ise norm kadro ilke ve standartları ile yıllık toplam personel giderleri esas alınacak. Kamu personeli zorunlu durumlar dışında fazla çalışma ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Fazla mesai gerektiğinde, çalışanın serbest zaman ve denkleştirme yapmasına öncelik verilecek.

Yargıtay'dan 15 Temmuz Darbe Sanıklarına Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası! Yargıtay'dan 15 Temmuz Darbe Sanıklarına Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası!

Fazla Mesai ve Denkleştirme Süresi
Hürriyet'te yer alan habere göre, İş Kanunu'na göre fazla mesai yapan işçi, zamlı ücret yerine fazla çalıştığı her saat için bir saat 15 dakika veya bir buçuk saat serbest zaman kullanabilecek. Denkleştirme süresi iki ay olarak öngörülüyor ve bu süre zarfında haftalık 45 saat olan çalışma süresi, haftanın çalışılan günlerine dağıtılıyor. Yoğun iş haftalarından sonra kamu personeli daha az mesai saatleriyle çalıştırılarak denkleştirme yapılacak.

Birikmiş İzinler ve Koruyucu Malzeme
Tasarruf genelgesi kapsamında kamu işçilerinin yıllık izinleri ilgili yıl içinde kullandırılacak ve biriken izinler azami 3 yıl içinde eritilecek. Koruyucu giyim ve donanım malzemeleri sadece ilgili işleri yapan personele verilecek ve çek, kupon veya nakdi ödemeyle sağlanamayacak. Kamuda derece yükselmesini düzenleyen atamalar ise yalnızca yönetici kadrolarıyla sınırlı olacak.

Yeni Tasarruf Tedbirleri
Yeni tasarruf genelgesi kapsamında, kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Ayrıca, toplu taşıma olan yerlerde servis hizmetine son verilecek ve dışarıdan servis alınıyorsa sözleşmenin bitimi beklenecek.

Kamu Personeline Kötü Haber
Yeni düzenlemeyle kamu personeli için fazla mesai ücreti kalkıyor. Bu değişiklikler, kamu kurumlarında tasarrufun sağlanması ve verimliliğin artırılması amacıyla yürürlüğe girdi.

Kaynak: görsel haber