İstanbul'un simgelerinden biri olan İstiklal Caddesi'nde nostaljik tramvaylar artık modernizasyonun önünü açıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İETT tarafından yürütülen çalışmalarla, 1914'ten beri caddenin tarihi havasını taşıyan T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvay Hattı, elektrik enerjisiyle çalışan bataryalı tramvaylarla değişime uğruyor.

Emeklilere Kurban Bayramı'nda Maaş Yok! Emeklilere Kurban Bayramı'nda Maaş Yok!

İBB tarafından yapılan açıklamada, tasarlanan yeni araçların, mevcut nostaljik tramvaylarla aynı tasarıma sahip olacağı ve tek bir şarjla 150 kilometre yol gidebileceği belirtildi. Bu yeni araçlar, 60 yolcu kapasitesine sahip olup, kamera ayna sistemleriyle yolcu güvenliğini sağlayacaklar. Ayrıca, dışarıdan tutunarak seyahat edilemeyecek şekilde tasarlanan tramvaylar, güvenli bir yolculuk deneyimi sunacak.

İlk bataryalı tramvayın İstiklal Caddesi'nde test çalışmalarına başladığı ve yakında seferlerine başlayacağı bildirildi. İlerleyen zamanlarda tüm tramvayların bataryalı hale getirileceği ve caddede havai elektrik hatlarının kaldırılarak görüntü kirliliğinin önleneceği açıklandı. Bu değişimle İstiklal Caddesi, modern ve çevreci ulaşım araçlarıyla yeni bir döneme adım atmış olacak.

Editör: Ömer Faruk