Haber Merkezi-İstanbul'da taksi sektöründe önemli bir dönemeç yaşanıyor. UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), İstanbul genelinde faaliyet gösteren binlerce taksiyi etkileyecek önemli bir karara imza attı. Minibüsten taksiye dönüştürülen 8+1 araçların 4+1 taksiye dönüşümü, yapılan oylama sonucunda kabul edildi.

Bu kararın alınmasıyla birlikte, özellikle 8+1 araç sahipleri ve plaka sahipleri arasında büyük bir değişim ve belirsizlik atmosferi hakim. Öncelikle, 8+1 araç sahipleri uzun zamandır tercih edilmeme ve iş yapamama gibi sorunlarla mücadele ediyordu. Ancak, bu kararın uygulanmasıyla ellerindeki araçları satıp 4+1 taksi almak zorunda kalacaklar. Bu da, taksi sektöründe fiyatlar üzerinde büyük bir baskı oluşturacak ve yeni bir arz dengesi yaratacak.

Esenler'de Minikler Coşkuyla 23 Nisan'ı Kutladı! Esenler'de Minikler Coşkuyla 23 Nisan'ı Kutladı!

Buna ek olarak, plaka sahipleri de bu değişimden etkilenecek. 8+1 taksi plakalarının değeriyle 4+1 taksi plakalarının değeri arasındaki fark, plaka sahiplerine ek bir gelir fırsatı sunuyor. Ancak, plaka sahipleri için bu avantajın değeri, plakaların talep görmemesi durumunda azalabilir.

8+1 araç sahipleri için masrafların artması da kaçınılmaz görünüyor. Yakıt ve bakım maliyetlerinin yanı sıra plaka kiralarında da artış bekleniyor. Bununla birlikte, sektörde 4+1 taksi sayısının artmasıyla iş hacminin bölünmesi ve rekabetin artması bekleniyor, bu da taksicilerin gelirlerinde düşüşe neden olabilir.