Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Lale Devri'nde inşa edilen en önemli eserlerden biri olan tarihi İshak Paşa Sarayı, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yurdun farklı bölgelerinden gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

İshak Paşa Sarayı'nın Özellikleri

UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan İshak Paşa Sarayı'nın yerleşkesinde, cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları bulunuyor. Lale Devri'nde Anadolu'da inşa edilen en önemli eserler arasında yer alan bu tarihi yapının mimarisinde Osmanlı, Selçuklu ile Barok ve Rokoko stillerinden izler bulunuyor.

Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk oluşturan misafirler, aynı bölgede yer alan İslam alimi Ahmed-i Hani Türbesi, Urartu Kalesi, Ahmed-i Hani Müzesi ve Eski Bayezid Camisi'ni de ziyaret ediyor. Ziyaretçiler, İshak Paşa Sarayı'nın tarihi ve mimari özelliklerinden oldukça etkileniyor.

Ziyaretçi Görüşleri

İsmail Dönmez - İstanbul

İstanbul'dan gelen İsmail Dönmez, bölgeyi turla gezmeye geldiklerini belirtti. Dönmez, "İshak Paşa Sarayı ile ilgili çok yazılar okuduk ancak gelip görmek çok farklı. Hemen Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubayazıt'ın üst tarafında bulunuyor ve buraları görmek bizim için çok hoş oldu. Yapıldığı dönemin teknolojik özelliklerini gözden geçirdiğimizde gerçekten harika. Bu saraya ısınma sisteminin konulmuş olması muazzam. Eşimle çok etkilendik." dedi.

Umut Kervanı, Ramazan Bayramı Öncesinde Yetim ve İhtiyaç Sahibi Ailelere Kırmızı Et Yardımında Bulundu Umut Kervanı, Ramazan Bayramı Öncesinde Yetim ve İhtiyaç Sahibi Ailelere Kırmızı Et Yardımında Bulundu

Emine Gökçe - Turist Rehberi

Turist rehberi Emine Gökçe, 10 yıldır Doğu Anadolu Bölgesi'ne turlarla ziyaretçi getirdiklerini anlattı. Gökçe, "Bölgenin tarihi ve coğrafya açısından çok güzel olduğunu dile getiren Gökçe, "Türk veya yabancı, Amerika, İngiltere'den gelen misafirlerimizi Doğu Anadolu'nun birçok bölgesine getirerek gezdiriyoruz. Bugün de Ankara'dan gelen çok güzel bir ekibimiz var. Türk misafirlerimizle İshak Paşa Sarayı'nı gezdik. Burası doğunun en inci yerlerinden bir tanesi. Selçuklu, Osmanlı sanatından izler var, Lale Devri dönemini ve İran mimarisini görebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir." dedi.

Gökçe ayrıca, "Havaların ısınmasıyla Doğu Anadolu ve bölgede ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Eskiden bu kadar yoğun turist grupları yoktu. Son yıllarda ülkemizde bir farkındalık oluşmaya başladı ve insanlar gelip buraları gezmek istiyorlar. Bu konuda oldukça mutluyuz. İnsanlar buradan giderken dolu dolu gidiyorlar, tarihle ve çok şey öğrenerek gidiyorlar. Hatta çoğu buranın bu kadar zengin bir tarihe sahip olduğunu bilmiyor. Rehber olarak, insanların buraları gezip gittiklerinde çok mutlu olduklarını görüyorum." ifadelerini kullandı.

Kemal Gül - Kayseri

Kayseri'den gelen Kemal Gül de Ağrı Dağı'nı, Süphan Dağı'nı gördüklerini ve İshak Paşa Sarayı'nı çok beğendiklerini belirtti.

İshak Paşa Sarayı, tarihi ve mimari özellikleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Kurban Bayramı tatilinde yaşanan yoğunluk, sarayın ne kadar önemli bir turistik cazibe merkezi olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Editör: Emir Aydın