İrlanda hükümeti, İngiltere'yi sığınmacıların geri gönderilebileceği bir "güvenli ülke" olarak yeniden tanımlama planını onayladı. Adalet Bakanı Helen McEntee'nin sunduğu plan, kabine tarafından topluca onaylandı. Bu adımın amacı, İngiltere'nin "güvenli üçüncü ülke" olarak kabul edilmesini sağlamak ve bu yönde bir yasal dayanak oluşturmaktır.

McEntee, İrlanda Yüksek Mahkemesi'nin önceki kararının yarattığı bir boşluğu kapatmak için bu öneriyi getirdiğini belirtti. İngiliz hükümetiyle yapılan Brexit sonrası anlaşmaya rağmen, Kovid-19 salgını ve Yüksek Mahkeme kararı nedeniyle iade anlaşmasının etkisiz hale geldiğini ifade etti.

İsrail Hükümetinden Müzakere Heyetine "Esir Takası ve Ateşkes Görüşmelerine Devam" Talimatı İsrail Hükümetinden Müzakere Heyetine "Esir Takası ve Ateşkes Görüşmelerine Devam" Talimatı

İngiliz hükümeti ise, İrlanda üzerinden AB'ye geri dönüşlerin yasal bir zorunluluk olmadığını vurguladı. Başbakan Rishi Sunak, İngiltere'nin AB'nin aksine sığınmacıları geri kabul etmeyeceğini belirtti.

İrlanda'nın bu hamlesi, İngiltere üzerinden gelen sığınmacıların artmasından kaynaklanan endişeler doğrultusunda yapılmıştır. İrlanda hükümeti, bu konuda acil durum yasası çıkarmaya hazırlanıyor. Geçmişte İngiltere'yi "güvenli üçüncü ülke" olarak tanımlayan İrlanda Yüksek Mahkemesi'nin kararı, geri göndermeleri engellemişti.