İşgalci siyonist rejimin Gazze'de 7 Ekim'den bu yana yaptığı soykırım, 168'inci gününde de devam ediyor. İşgalden bu yana şehid sayısı 32 bin 70'e, yaralı sayısı ise 74 bin 298'e ulaştı.

Siyonist rejimin Gazze'de yaptığı soykırıma tepki göstermek amacıyla Türkiye'nin birçok ilinde hekim ve sağlık çalışanlarının her hafta cumartesi günü düzenlediği "Sessiz Yürüyüş" eylemi, 19'uncu haftasında da devam ediyor.

Malatya'da hekimler ve sağlık çalışanları tarafından, "Terör, Soykırım ve İşgale Karşı Hekimlerden Sessiz Yürüyüş!" sloganıyla her hafta düzenlenen yürüyüşün 19'uncusu düzenlendi.

Eski İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünden başlayan yürüyüş, Kernek Karagözlüler Camii önünde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi Vildan Akpolat'ın okuduğu basın açıklaması ve Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan'ın Gazzeli doktorları temsilen konuşması ile sona erdi.

"İşgalci israil'in Filistin'deki işgal, katliam ve soykırımı hız kesmeden devam ediyor!"

Siyonist rejimin Filistin'deki işgal, katliam ve soykırımının hız kesmeden devam ettiğine vurgu yapan Akpolat, "Kadın, çocuk, yaşlı on binlerce insan katledildi, katlediliyor. Gazze'de insanlık tarihinin en büyük zulümlerinden biri bütün dünyanın gözleri önünde sürüyor. Topraklarını terk etmeyi reddeden 100 binlerce insan bombardıman altında; açlık, susuzluk, hastalık içinde yaşam mücadelesi veriyor" diyerek, yaşanan soykırım ve insanlık dramına dikkat çekti.

"Sağlık hizmeti verebilecek tesis neredeyse kalmadı"

Siyonist rejimin, hastane okul demeden saldırdığını anımsatan Akpolat, şöyle devam etti: "Her saat en iyimser tablo ile 9 kişinin öldüğü bu amansız soykırımda; yaklaşık yarım saat süren bu yürüyüşümüzde de muhtemelen en az 2 çocuk 2 kadın ve 1 erkek daha şehit olmuştur. Bu hafta yine Şifa hastanesi önünde iftar yemeği bekleyen kalabalığa ve hastaneye saldırı düzenlendi. Sağlık hizmeti verebilecek tesis neredeyse kalmadı. Buna rağmen meslektaşlarımız; ilaçsız, elektriksiz, oksijensiz şartlarda Gazzeli çocuklar için, mazlumlar için canları pahasına sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Gelin hep birlikte Gazzeli meslektaşlarımıza kulak verelim:

Ben Doktor Ebu el-Ouf El Şifa hastanesinde Dahiliye doktoruyum. Çevremde herkes benim için: Hayatımı diğer insanlara yardım etmeye ve hastalarımı tedavi etmeye, aynı zamanda yeni nesil doktorlarımıza bildiklerimi öğretmeye adadığımı söylerdi. Annem, babam, eşim Reem, 17 yaşındaki oğlum Tawfik ile 12 yaşındaki kızım Tala da dahil ailemden toplam 12 kişi şehit olduk.

Ben Dr. Midhat Saidam El şifa hastanesinde cerrahım. 15 Ekim gecesi meslektaşlarıma eve gideceğimi söyledim. Birkaç saat sonra ise evime düzenlenen saldırı sonucu şehit oldum. Meslektaşım Doktor Adnan Albursh, benim için 'Bu sakin, esprili ve iyi kalpli insan, ertesi sabah hastaneye cansız bir beden olarak döndü' dedi.

Gazze'de destan yazan, kendi şehadete eren ama insanlığı dirilten kahramanlara selam olsun. Sen kaybedeceksin israil! İnsanlık kazanacak! Filistin halkı kazanacak! Beyaz önlüklerini soykırıma karşı duvar örenler kazanacak! Yıktığın hastanelerin içinde bütün insanlığın hayatını kurtarmaya devam eden Gazzeli meslektaşlarımız kazanacak!"

"Herkesi, Gazze için, insanlık için adım atmaya davet ediyoruz"

"Ve Bizler; Onlarla aynı mesleği yapmaktan gurur duyan, Ülkemizde ve dünyada, nice savaşlar, afetler, salgınlarda görev almış, üzerine düşeni yapmaya gayret etmiş hekimler ve sağlık çalışanları olarak çağrımızı yineliyoruz." diyerek açıklamasına devam eden Akpolat, "Devletimize, ulusal ve uluslararası tüm ilgili kuruluşlara sesleniyoruz. Bizler Gazze için atılacak bütün adımlarda, insani ve tıbbi yardımlarda gönüllü olmaya hazırız. Dünyada nice meslektaşımızın da buna hazır olduğunu biliyoruz. Devletimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı ve uluslararası organizasyonları Gazze için, insanlık için adım atmaya davet ediyoruz" dedi.

"İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz"

Akpolat, son olarak şunları kaydetti: "Ve yine halkımıza ve meslektaşlarımıza 'Boykot' çağrımızı yineliyoruz." Diyerek devam eden Akpolat, "Katil israil ile ilişkili şirketlerin açıkladığı rakamlara baktığımızda, yaptığımız küçük değişikliklerin çığ olup büyüdüğünü görebiliyoruz. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz! "Kanıksamayacağız!  Normalleştirmeyeceğiz! Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!" (İLKHA)