HAMAS'ın kurucu manevi lideri Şeyh Ahmed Yasin, 22 Mart 2004 günü sabah namazı dönüşünde yanında bulunan 2 koruması ve çevrede bulunan 9 kişiyle beraber siyonist işgalciler tarafından düzenlenen füze saldırısında şehit oldu.

Kurucu liderlerinin şehit edildiği gün münasebetiyle yazılı açıklama yapan HAMAS, "Hareketin kurucu lideri Şeyh Ahmed Yasin, şehit liderlerimiz ve halkımızın tüm şehitlerinin duruşuna, kanlarına ve fedakarlıklarına sadık kalacağımızı, direniş yolunda tüm gücümüz, kararlılığımız ve azmimizle ilerleyeceğimizi teyit ediyoruz." ifadelerini kullandı.

HAMAS, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Filistin Şeyhi, kurucu lider İmam Ahmed Yasin'in şehadetinin 20'nci yıldönümü, bu yıl 6'ncı ayına giren Aksa Tufanı operasyonuna denk geldi. Sabırlı halkımız ve yiğit direnişimiz, kahramanlıkla, inanç, irade, güç ve yetenekleriyle düşmana karşı savaşıyor.

Halkımız onun hayatından; mübarek cihadının izinden giderek, toprağını savunmayı, sabiteleri korumayı, kutsal mekanları savunmayı, strateji oluşturma, hak kazanma ve kazanımları korumayı, siyonist düşmana karşı savaşmayı, ordusuna ölümler yaşatmayı, saldırgan planlarıyla yüzleşmeyi ve zafer kazanmayı ilham alıyor.

Düşman, kurucu Şeyh'in katledilmesinin hareketi zayıflatacağını veya estirdiği rüzgârı yok edeceğini düşündü ve hayal etti. Ancak 22 Mart 2004 şafağı, hareketimizin, direnişimizin ve halkımızın ilerleyişinde yeni bir doğuşu beraberinde getirdi. Hareket, bugün liderleri ve evlatlarıyla daha güçlü, daha azimli ve daha kararlıdır.  Bugün Aksa Tufanı; şehitlerin kanıyla sulanan, kökü direnişle korunan, Allah'ın yardımı ve gücüyle yakında zafer ve kurtuluşla inşallah meyve verecek olan bu kutlu doğumun meyvelerinden sadece biridir.

Kurucu lider Şeyh Ahmed Yasin'in şehadetinin üzerinden yirmi yıl geçti. Onun hayatı, Gazze topraklarına ektiği mübarek bitki, kök saldı, kökünü güçlendirdi ve meyve verdi. İşgalciler, her ne kadar Gazze Şeridi'nde acımasız bir soykırım savaşı yürütse de direnişin zayıflaması ya da ortadan kaldırılması imkânsız hale gelmiştir. Filistin direnişi için mücadele, kararlılık ve bağlılık tüm unsurlarıyla canlıdır.

Sabır, fedakârlık, cihat ve zaferler ayı olan mübarek Ramazan ayının gölgesinde yaşarken, kurucumuz Şeyh Ahmed Yasin'in, şehit liderlerimizin ve halkımızın tüm şehitlerinin duruşuna, kanlarına ve fedakarlıklarına sadık kalacağımızı ve direniş yolunda tüm gücümüz, kararlılığımız ve azmimizle ilerleyeceğimizi teyit ediyoruz.

Bu yıldönümünde halkımızı ve milletimizi, Filistin Şeyhi İmam Ahmed Yasin'in hayatından, şehadet yolculuğundan, fedakârlık, sabır ve mücadelesinden ilham almaya çağırıyoruz. Ayrıca, haklarımız kazanılıncaya, topraklarımız ve kutsal mekanlarımız özgürleşinceye ve işgal yenilgiye uğratılıp ortadan kaldırılıncaya kadar topraklarımızı, Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı her türlü kararlılık ve sebatla savunmaya devam etmeye çağırıyoruz." (İLKHA)