Haber Merkezi- İran devlet medyası, Haniye'in İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan ile görüşmesinin planlandığını bildirdi.

Bugünkü ziyaret, Hamas liderinin İsrail'e yönelik 7 Ekim'deki saldırıdan bu yana ikinci ziyareti oldu.

Hamas'ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlara göre, savaşta şimdiye kadar çoğunluğu kadın ve çocuk olan 32.000'den fazla insan öldürüldü.

İran, Hamas'ın İsrail'e yönelik başlattığı saldırıyı "başarı" olarak nitelendirdi ancak olaya dahil olduğunu reddetti. ABD ise Tahran'ı Devrim Muhafızları aracılığıyla Hamas'ı desteklemekle suçladı.

Haniye'nin ziyareti, BM Güvenlik Konseyi'nin kutsal Ramazan ayı için Gazze'de "derhal ateşkes" çağrısında bulunan bir kararı kabul etmesinden bir gün sonra gerçekleşti. Hamas'ın rehineleri serbest bırakması da talep edildi. İsrail, Gazze'de hâlâ 130 civarında rehine olduğuna, bunlardan 33'ünün öldüğüne inandığını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani dün yaptığı açıklamada, kararın "olumlu ancak yetersiz" olduğunu belirterek, kalıcı bir ateşkes, İsrail'in Batı Şeria'daki saldırılarına son verilmesi ve Gazze'ye uluslararası yardım gönderilmesi de dahil olmak üzere daha fazla önlemin uygulanması çağrısında bulundu.