Haber Merkezi- Hamas tarafından yapılan açıklamada, "26 Haziran İşkence Mağdurlarıyla Uluslararası Dayanışma Günü" vesilesiyle Filistinli esirlerin açlık, aşağılama, taciz, tıbbi ihmaller, cinayetler ve infazlar gibi intikam yöntemlerine maruz kaldığı vurgulandı.

Açıklamada, "İsrail'in sistematik olarak Filistinlilere yönelik işlediği suçlarla uluslararası sözleşmeleri ve yasaları ihlal ettiği ve hiçe saydığı" belirtilerek, Birleşmiş Milletler kurumlarına ve uluslararası topluma İsrail'in bu suçları durdurması ve sorumluların cezalandırılması çağrısında bulunuldu.

İsrailli Bakan Orit Strock: "Gazze-Mısır Sınırından Çekilirsek Hükümeti Deviririz" İsrailli Bakan Orit Strock: "Gazze-Mısır Sınırından Çekilirsek Hükümeti Deviririz"

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti'nin raporunda ise 7 Ekim'den bu yana işkence nedeniyle hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının "rekor" seviyeye ulaştığı ifade edilmişti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başladığı tarihten bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te artan gözaltılar, baskınlar ve saldırılar da raporlarda yer aldı.

Editör: Fatma Zehra