Haber Merkezi- Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası topluma, kurumlara ve yardım kuruluşlarına "Gazze'deki hastanelerde kullanılmak üzere acilen jeneratör sağlamaları" çağrısında bulunuldu.

Gazze'deki tek elektrik santralinin İsrail saldırılarında yok edildiğine dikkat çekilen açıklamada, 9 aydır hastanelerde elektrik için jeneratörlerin kullanıldığı belirtildi. Mevcut jeneratörler için gerekli bakımların yapılamadığı, bazı jeneratörlerin büyük teknik sıkıntılar nedeniyle kullanılamadığı ve bazılarının ise tamamen kullanılamaz hale geldiği ifade edildi.

Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde, Arafat'taki Hacı Adaylarından "Gazze İçin Dua" İstedi Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde, Arafat'taki Hacı Adaylarından "Gazze İçin Dua" İstedi

"Şifa", "Nasır", "Endonezya" ve "Kemal Advan" hastanelerindeki jeneratörlerin İsrail saldırılarında "kasten imha edildiği" bildirildi. Deyr el-Belah'taki Aksa Şehitleri Hastanesi'nde bulunan iki jeneratörden birinin arızalandığı ve tek jeneratörle çalışıldığı belirtilerek bu durumun bir insani felakete yol açacağı uyarısında bulunuldu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 84 Filistinli öldürüldü, 84 bin 494 Filistinli yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Editör: Fatma Zehra