Bakan Uraloğlu, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopterinin Enkazının Bulunma Sürecini Anlattı Bakan Uraloğlu, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopterinin Enkazının Bulunma Sürecini Anlattı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Devr-i Alem 9. Gençlik Fuarı'nda "Medya ve Bilinç" teması altında yapılan açılışta konuştu. Erbaş, medyanın hızla gelişen teknolojileriyle birlikte insanların dijital çağın nesnesi olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Erbaş, medyanın bireyler ve toplumlar üzerindeki etkisinin tarih boyunca büyük olduğunu ifade ederek, dijitalleşmeyle birlikte bu etkinin daha da arttığını söyledi. Özellikle yeni medya mecralarının hakikati örttüğüne dikkat çeken Erbaş, algının gerçeği örttüğünü ve sanalın gerçeği bastırdığını vurguladı. Bu durumun insanların düşüncelerini ve bakış açılarını değiştirebildiğini, hatta toplum mühendisliği yapılarak kitlelerin yönlendirilebildiğini belirtti.

Görselliğin ön plana çıktığı bir dünyada medyanın, insanları dijital çağın nesnesi haline getirebileceği uyarısında bulunan Erbaş, bu durumun kültürel değerlerin kaybolmasına ve toplumların büyük yıkımlar yaşamasına yol açabileceğine dikkat çekti. Bu nedenle, medya içeriğini sorgulama ve doğru bilgiye erişme konusunda bilinçlenmenin önemine vurgu yaptı.

Erbaş, İslam'ın evrensel değerlerini medya araçlarıyla doğru bir şekilde insanlara aktarmanın gerekliliğine de değindi. Dijital çağın sunduğu fırsatların bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini belirterek, İslam'ın hayat tasavvurunu ve iletişim kıstaslarını bu yeni çağa uygun bir şekilde insanlığa aktarmanın önemine işaret etti.