Haber Merkezi- Borrell, İspanya'nın yerel radyosu RNE'de dün gece geç saatlerde katıldığı yayında, İspanya, İrlanda, Slovenya ve diğer AB ülkelerinin Filistin Devleti'ni tanıyacağı tarihin belli olup olmadığı sorusuna cevap verdi.

"Biliyorum çünkü bana da (İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel) Albares söyledi. İspanya 21 Mayıs'ta Filistin'i tanıyacak." diyen Borrell, Malta, İrlanda ve Slovenya'nın da Filistin'i tanıyacağını belirtti.

Borrell, "Belçika'nın şu anda tanımayacağını biliyorum ama yine de bu olasılık da mevcut." şeklinde konuştu.

Filistin Devleti'nin sınırlarıyla ilgili bir soruya ise Borrell, "Bunu kendimiz belirlemiyoruz. BM kararlarında zaten belli." cevabını verdi.

"Netanyahu'ya eleştiri"

İsrail Hükümetinden Müzakere Heyetine "Esir Takası ve Ateşkes Görüşmelerine Devam" Talimatı İsrail Hükümetinden Müzakere Heyetine "Esir Takası ve Ateşkes Görüşmelerine Devam" Talimatı

Borrell, "İsrail ve Filistin sorununda müzakere edilmiş ve barışçıl olan çözümleri reddedenleri eleştirmek gerektiğini" vurgulayarak şöyle devam etti:

"Tüm hayatımız boyunca böyle mi olacak? (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu, barış çözümlerini eleştirmiyor, karşı çıkıyor. Uluslararası toplum Netanyahu'dan Refah'a girmemesini istedi ama bu çağrıyı dinlemedi."

Borrell, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın dünya genelinde sonuçlarının olacağını, hem ABD hem de Batı'daki seçimleri etkileyebileceğini belirtti.


"Üniversitelerdeki Filistin'e destek eylemleri Batı'ya yayılacak" yorumu

Borrell ayrıca üniversite öğrencilerinin başlattığı Filistin'e destek eylemlerinin tüm Batı dünyasına yayılacağını savundu.

"Bir süredir gündemdeydi"

İspanya'nın öncülük ettiği ve lobi çalışmaları yürüttüğü Filistin Devleti'nin tanınması girişimine İrlanda, Slovenya, Malta ve Norveç'in destek verdiği biliniyor.

Filistin Devleti'ni halihazırda Bulgaristan, Polonya, Çekya, Romanya, Slovakya, Macaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsveç olmak üzere 8 AB üyesi tanıyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de bazı AB ülkelerinin Filistin'i resmi olarak tanımasını beklediğini ifade etmişti.