Yapılan araştırmalar, hastalığı tetikleyen proteinlerin beyinden dışarı taşınmasına yardımcı olan bir genetik varyantın Alzheimer riskini %70'e kadar düşürebileceğini gösteriyor.

Plastik şişelerden su içmek diyabet riskini artırıyor Plastik şişelerden su içmek diyabet riskini artırıyor

ABD'li araştırmacılar, beyinde biriken tau ve amiloid adlı proteinlerin Alzheimer hastalığının temelini oluşturduğunu biliyorlardı. Ancak, yeni bir keşif bu proteinlerin beyinden dışarı taşınmasına izin veren bir genetik varyantın Alzheimer riskini azaltabileceğini ortaya koydu. Columbia Üniversitesi'nden Dr. Çağhan Kızıl, bu genetik varyantın beyindeki damar sistemini etkilediğini ve bu sayede Alzheimer riskini azalttığını belirtti.

Araştırmacılar, APOE geninin e4 formunu miras alan kişilerin Alzheimer riskinin arttığını biliyorlardı. Ancak yapılan incelemelerde, Alzheimer riski taşıyan ancak henüz semptom geliştirmemiş kişilerin genlerinin incelenerek koruyucu etkilerin araştırıldığı belirtildi. Bu çalışmada, kan-beyin bariyerinde bulunan ve beyne neyin geçip çıkacağını kontrol eden fibronektin adlı bir maddeyi etkileyen bir genetik varyant keşfedildi. Bu varyant, amiloid proteinlerinin beyinden kaçmasına izin vererek Alzheimer riskini azaltıyor.

Dr. Kızıl'a göre, Alzheimer hastalığının başlangıcı beyindeki amiloid birikintileriyle olabilir ve bu birikintilerin temizlenmesi kan dolaşımı yoluyla gerçekleşebilir. Bu nedenle, fibronektindeki bu genetik varyantın ilaç geliştirme için umut verici bir hedef olduğu vurgulandı. Bu keşif, Alzheimer riskini azaltacak yeni tedavilerin geliştirilmesine önemli bir adım sağlayabilir.

Editör: Ömer Faruk