Her sene milyonlarca genç ve çocuğun Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrendiği yaz Kur'an kursları, bu yıl pazartesi günü başlıyor. 2024 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitim-öğretim, tek dönem halinde 1 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında yüz yüze gerçekleşecek.

Bursa'da yaklaşık 1900 cami ve Kur'an kursunda pazartesi gününden itibaren başlayacak olan yaz Kur'an kursları için başvurular devam ediyor. Geçen yıl Bursa'daki 1900 camide 87 bin öğrenci Kur'an kurslarında ders almıştı.

Bursa İl Müftü Vekili Ömer Ayan, İLKHA'ya yaptığı açıklamada ailelere, Kur'an kursu yöneticilerine ve cami cemaatine önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

"Ailelerimize evlatlarını Kur'an kurslarına göndermelerini ve İslam ahlakının mutlaka çocuklara öğretilmesini tavsiye ediyoruz" diyen Ayan, Kur'an Kerim'in insan hayatına şekil verecek ilahi bir kitap olduğunu vurguladı. Ayan, "Ailelerimiz inşallah evlatlarını bize teslim ederlerse onlara Kur'an'ı okumanın yanında imanın esasları, İslam'ın beş temel esası başta olmak üzere İslam ahlakını en güzel bir şekilde öğretmenin gayreti içerisinde olacağız" dedi.

Ayan, "Sizin en hayırlınız; Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir." hadis-i şerifine atıfta bulunarak çocukların ve gençlerin Kur'an-ı Kerim'den uzak kalmaları halinde yanlış yollara sapabileceklerini belirtti. "O yüzden biz kendimiz başta olmak üzere evlatlarımıza Kur'an ahlakını öğretirsek, Allah'ı sevdirirsek, Peygamberini sevdirirsek Allah'ın izniyle toplumda çok önemli değişikliklerin olacağını mutlaka göreceğiz" şeklinde konuştu.

Cimri İle Cömerti Anlatan En Güzel Benzetme Cimri İle Cömerti Anlatan En Güzel Benzetme

Ayan, yaz Kur'an kurslarında çocukların gürültü yapabileceğini ve bu durumun cami cemaati tarafından makul karşılanması gerektiğini de vurguladı. "Bırakın çocuklar camide oynasınlar. Bırakın yaramazlık yapsınlar. Koşuşturacaklar; çocukturlar bunlar, gezecekler. Belki hata yapacaklar. Cenab-ı Hak onları bundan sorumlu tutmuyor. Dolayısıyla camiden kovulan bir çocuk veya camide olumsuzluk yaşayan bir çocuğun psikolojisi etkilenir ve ileriki hayatında Allah muhafaza dinden uzaklaşmasına kadar götürebilir" dedi.

Ayan, çocukları güzel bir dille uyarmak gerektiğini belirterek, "Ama hiçbir şekilde onları rencide edecek yollara tevessül lütfen Allah rızası için etmeyelim. Bırakalım onlar hem oynasınlar hem de İslam'ı öğrensinler. Dinlerini öğrensinler, Kur'an'ı öğrensinler. Yarın inşallah ileriki zamanlarda o camiden almış olduğu en ufak bir terbiye belki de hayatına şekil verecek, hayatına yön verecek ve iki cihan saadetini kazanacak şeylere vesile olacak" ifadelerini kullandı.

Editör: Masume Masume