UNRWA tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, özellikle Refah'tan güneye doğru göç etmek zorunda kalan 150 binden fazla hamile kadının kritik sağlık koşullarıyla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Saldırılar sebebiyle yerlerinden edilen bu kadınlar, göç ettikleri alanlarda temel sağlık hizmetlerine erişimde zorluklarla karşılaşmaktadır. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar, yeterli sağlık hizmeti alamadıkları takdirde ciddi risk altında bulunmaktadır.

UNRWA'nın açıklamasında, Gazze'deki hamile kadınların durumuna dikkat çekilerek, "Gazze'de 150 binden fazla hamile kadın, yerlerinden edilmeleri ve savaş nedeniyle ciddi sağlık koşulları ve risklerle karşı karşıya." ifadelerine yer verildi.

Gazze'nin kuzeyinde işgal askeri ağır yaralandı Gazze'nin kuzeyinde işgal askeri ağır yaralandı

UNRWA, uluslararası toplumun Gazze'deki bu acil duruma müdahale etmesini ve hamile kadınların yaşadığı sağlık risklerini en aza indirmek için acil önlemler almasını istedi. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve sivillerin korunması çağrısında bulundu.

Gazze Şeridi'ndeki sivil halkın yaşadığı zorluklar ve sağlık sorunları, uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam ediyor. UNRWA gibi kuruluşlar, bu tür acil durumlarda yardım ve destek sağlamak için çaba sarf etmektedir.