Örneğin, Hendek Savaşı sırasında, düşmanın baskısı altında olan Müslümanlar, namazlarını vaktinde kılamamıştı. Bunun üzerine Hz. Muhammed (asm), namazları kılmak için Bilâl-i Habeşi'yi görevlendirdi ve kaza namazlarını cemaatle kıldılar. Ayrıca, Hz. Muhammed'in (asm) hadislerinde, namazın vaktinde kılınmaması durumunda kaza edilmesi gerektiği belirtilir.

İslam fıkhına göre, vaktinde kılınmayan farz namazların kaza edilmesi farz kabul edilir. Bunun yanı sıra, Hz. Muhammed'in (asm) seyahatlerinde, namazı vaktinde kılamaması durumunda kaza ettiği bilinmektedir. Bu durumda, namazı vaktinde kılamayan bir Müslüman, uyku gibi bir özür sebebiyle de olsa kaza etmekle yükümlüdür.

Kadınlar özel hâllerinde farz namazları kaza etmekle yükümlü değillerdir, ancak tutamadıkları oruçları kaza etmek zorundadırlar.

O Besinden Her Sabah 2 Tane Yiyenin Sindirim Sorunu Kalmayacak! O Besinden Her Sabah 2 Tane Yiyenin Sindirim Sorunu Kalmayacak!

Bu çerçevede, İslam'da kaza namazının varlığı, Hz. Muhammed'in (asm) uygulamaları ve İslam fıkhı açısından önem taşımaktadır.