DEM'li Belediyeden Halkın Ücretsiz Ulaşım Talebine Ret: Mevlid-i Nebi Etkinliği Öncesi Gerginlik DEM'li Belediyeden Halkın Ücretsiz Ulaşım Talebine Ret: Mevlid-i Nebi Etkinliği Öncesi Gerginlik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını analiz etti. Toplantıda, seçim sonuçlarına ve oy oranlarındaki düşüşe odaklanıldı. Erdoğan, AK Parti'nin oy oranlarının yüzde 44,3'ten yüzde 35,5'e, Cumhur İttifakı olarak ise yüzde 51,6'dan yüzde 40,5'e gerilediğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, parti içi ve dış faktörlerin oy kaybında etkili olduğunu belirtti. Özellikle, AK Parti'ye destek veren seçmenlerin sandığa gitmemesi ve ekonomik zorluklar, pandemi süreci ile dış politika sorunlarının seçim sonuçlarına yansıdığını vurguladı.

Erdoğan, emeklilerin enflasyon nedeniyle refah kaybına uğraması ve yapılan adımların yetersiz kalması hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin emeklilere yönelik atılan adımların baskıyı hafifletmede yetersiz kaldığını belirterek, daha kapsamlı önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Toplantıda, parti içi sorunlar da masaya yatırıldı. Erdoğan, "kibir hastalığı"na ve vatandaşla aralarına duvar örülmesine dikkat çekti. AK Parti'nin milletle arasına duvar örmemesi gerektiğini vurguladı ve partinin her seviyesindeki yöneticilerin millete karşı sorumluluklarını hatırlattı.

Erdoğan, seçim sonuçlarının partinin sorumluluğunda olduğunu ve hataların telafi edilmesi gerektiğini söyledi. AK Parti'nin, milletin verdiği mesajı anlaması ve gerekli adımları atması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, partinin kan kaybının yanı sıra ruh kaybı yaşadığını da ifade ederek, önümüzdeki süreçte milletle yeniden bağlarını güçlendirmenin önemine dikkat çekti.