Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ), öğrenciler tarafından oluşturulan yapay zeka destekli Mehmet Akif Ersoy Müzesi ziyarete açıldı. Üniversitenin rektörlük binasında yer alan müzede, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un 3 boyutlu yapay zeka teknolojisiyle hazırlanan görüntüsüyle etkileşime geçme fırsatı sunuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin'deki Zincirleme Kazaya İlişkin Taziye Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin'deki Zincirleme Kazaya İlişkin Taziye Mesajı

Müze, ziyaretçilere Akif'in yapay zeka karakteriyle sohbet etme ve merak ettikleri soruları yöneltebilme imkanı sağlıyor. Ayrıca, Ersoy'un özel fotoğrafları, kitapları ve şiirleri de sergileniyor. MAKÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Kara, müzenin amacının ziyaretçilere Mehmet Akif Ersoy'un milli ve manevi kişiliğini aktarmak olduğunu belirtti. Kara, müzenin oluşturulmasında görev alan öğrencilerin teknolojik detaylara da özen gösterdiklerini açıkladı.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencisi Furkan Köroğlu, Ersoy'un gerçekçi yüz hatlarını elde etmek için balmumu heykelden faydalandıklarını ve fotogrametri tekniğiyle üç boyutlu ortama aktardıklarını belirtirken, öğrenci Yusuf Akkuş ise Ersoy'un saç, sakal, bıyık ve kıyafetlerini oluşturmak için 3D yazılımlarını kullandıklarını açıkladı.

Müze aynı zamanda üniversitenin Mehmet Akif'i Araştırma Kurumu'ndan elde ettikleri verilerle yapay zeka modelini eğitti. Ziyaretçiler, Akif'in yapay zeka karakteriyle etkileşime geçebilir ve çeşitli konularda fikir alışverişi yapabilirler. Bu teknolojik müze, ziyaretçilere Akif Ersoy'un eserlerini ve kişiliğini daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.