Haber Merkezi- Raporda, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

"Çevreye Etkiler Daha Önce Görülmemiş Boyutta"

Raporda, "Gazze'deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta." ifadesine yer verilerek, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz kaldığı ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar verildiği belirtildi. Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

HÜDA PAR'ın Çifte Vatandaşlara Yönelik Kanun Teklifi Önümüzdeki Hafta Genel Kurul'da Görüşülecek HÜDA PAR'ın Çifte Vatandaşlara Yönelik Kanun Teklifi Önümüzdeki Hafta Genel Kurul'da Görüşülecek

"39 Milyon Ton Enkaza Yol Açtı"

Raporda, saldırıların Gazze Şeridi'nde 39 milyon ton enkaza yol açtığı bildirildi. Bu miktarın, Gazze'nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017'de Musul'daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ettiği ifade edildi. Enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin "çok büyük ve karmaşık" bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiği vurgulandı. Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze'deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5'inin zarar gördüğü aktarıldı. Gazze'nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

Raporda, İsrail'in Gazze'de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı vurgulandı ve Gazze'deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği belirtildi.

Editör: Fatma Zehra