AİHM, 2016 yazında ülkeye deniz yoluyla gelen ve sınır dışı edilen ya da sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya kalan dokuz Sudanlının, İtalya aleyhine açtığı iki davayı karara bağladı.

Davacılardan dördünün bulunduğu ilk grup ülkeye tekneyle gelirken, beş göçmenden oluşan ikinci grup ise İtalyan donanması tarafından denizden kurtarıldı.

Mahkeme yalnızca, İtalyan yetkililer tarafından tutuklandıktan sonra tıbbi muayeneden geçmek için diğer göçmenlerin önünde çıplak soyunmaya zorlandıklarını söyleyen dört göçmenin öne sürdüğü ilk davanın iddialarını kabul etti.

AİHM, bu prosedürün gerekli ve meşru sayılabilecek sınırların ötesine geçtiğini tespit ederek göçmenlerin lehine karar verdi.

Yedi AİHM yargıcı oybirliğiyle göçmenlere hem üzücü hem de aşağılayıcı bir muamele yapıldığına karar verdi ve İtalya'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3. Maddesini ihlal ettiği sonucuna vardı.

2025 Hac Takvimi ve Organizasyon Süreci Açıklandı 2025 Hac Takvimi ve Organizasyon Süreci Açıklandı

Mahkeme, ülkenin dört Sudan vatandaşına manevi zararlar için toplam 27 bin euro, masraf ve giderler için ise 4 bin euro ödemesine karar verdi. (İLKHA)

Editör: Ömer Faruk