Haber Merkezi- İsrail ordusunun paylaştığı rakamlara göre, HAMAS'ın 7 Ekim'deki operasyonu ve sonrasında öldürülen asker sayısı 658'e yükseldi. Çatışmalarda 3 bin 835 İsrail askeri de yaralandı.

Haberde, ordunun kayıplarının Gazze savaşı bağlamında "küçük görünebileceğine fakat İsrail kamuoyu için bunun çok yüksek bir sayı olduğuna" dikkat çekildi.

İsrail askerleri geçen hafta Refah'ta pusuya düşürülmüş, 601'inci İstihkam Taburu bölük komutan yardımcısı da dahil 8 asker ölmüştü.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi de pazar günkü açıklamasında asker ihtiyacı olduğunu doğrulamış, Ultra Ortodoks Yahudilerin (Harediler) orduya alınmasının "zorunlu hale geldiğini" söylemişti.

İsrail'de kadın ve erkekler 3 yıl zorunlu askerlik yapıyor. Harediler ise 26 yaşına kadar Tevrat Kursları'nda (Yeşiva) eğitim almaları halinde askerlikten muaf tutuluyor.

İsrail Askeri Otoritesi, Gazze'de Ateşkesi Destekleyip Hizbullah'a Odaklanmayı Planlıyor İsrail Askeri Otoritesi, Gazze'de Ateşkesi Destekleyip Hizbullah'a Odaklanmayı Planlıyor

9 milyonluk İsrail'de nüfusun yaklaşık yüzde 12'sini Harediler oluşturuyor.

Editör: Fatma Zehra