İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde düzenlediği ve Nusayrat Kampı'nı hedef alan saldırıda, 210 Filistinli sivilin hayatını kaybettiği ve 400'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırı, dört İsrailli esiri Hamas’ın elinden kurtarma gerekçesiyle yapıldı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, operasyonun ardından yaptığı yazılı açıklamada, esirlerin kurtarılmasından dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

Jake Sullivan’ın Açıklamaları

Sullivan, İsrail ordusunun Gazze’de gerçekleştirdiği operasyonda dört İsrailli esirin Hamas’ın elinden "başarılı bir operasyon"la kurtarıldığını ve bu kişilerin Gazze’den çıkarıldığını kaydetti. Sullivan, "ABD, halen Hamas tarafından tutulan esirlerin serbest bırakılmasına yönelik tüm çabaları destekliyor. Bu çabalar halen devam eden ateşkes müzakerelerini ve diğer araçları kapsıyor" ifadelerini kullandı.

"Katliamı Tebrik Ettiler"

İsrail'in saldırısında 210 Filistinli sivilin yaşamını yitirmesine rağmen, Sullivan'ın İsrail ordusunu "tebrik etmesi" uluslararası tepkilere yol açtı. Saldırının siviller üzerinde yarattığı yıkıcı etkiler ve yaşanan can kayıpları, bölgedeki insani krizin boyutlarını gözler önüne serdi.

PTT'den HGS Ödemelerinde Dolandırıcılığa Karşı Vatandaşlara Uyarı PTT'den HGS Ödemelerinde Dolandırıcılığa Karşı Vatandaşlara Uyarı

ABD'nin Desteği

Amerikan medyasına açıklamalarda bulunan ve kimliği açıklanmayan bir ABD'li yetkili, operasyonun başarıyla sonuçlanması için ABD'nin çeşitli destek ve bilgi sağladığını doğruladı. Ancak bu desteğin hangi kapsamda olduğu hakkında detay verilmedi. Söz konusu destek, bölgede bulunan bir ABD hücresi tarafından sağlanmış olabilir.

Ateşkes ve Yardım Çağrısı

Sullivan, Gazze'de derhal ateşkes sağlanması gerektiğini vurgulayarak, bunun hem esirlerin serbest bırakılması hem de Gazze’ye insani yardımların rahatça ulaştırılması açısından kritik öneme sahip olduğunu belirtti. "Ateşkesin sağlanması, esirlerin güvenli bir şekilde serbest kalabilmesini ve bölgeye yardımın ulaşmasını sağlayacak" dedi.

Uluslararası Tepki ve Bölgedeki Durum

Nusayrat Kampı’na yönelik saldırı, uluslararası toplumun tepkisini çekerken, insani yardım kuruluşları ve insan hakları örgütleri, saldırıların siviller üzerindeki etkilerini kınadı. Filistinli yetkililer ise saldırıyı "vahşet" olarak nitelendirerek, uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu belirttiler.

Gazze'de sağlık hizmetleri yetersiz durumda ve birçok yaralı, acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyuyor. Bölgeye yapılan insani yardım çağrıları artarken, Gazze'ye yönelik yardım koridorlarının açılması ve saldırıların durdurulması için yoğun çabalar devam ediyor.

Bu olay, Gazze'deki çatışmaların ne kadar yıkıcı olabileceğini ve insani yardımın ne denli kritik olduğunu bir kez daha ortaya koydu. ABD’nin İsrail’e verdiği destek ve operasyonun ardından ortaya çıkan sivil kayıplar, bölgede süregelen insani krizin boyutlarını derinleştirdi.

Editör: Masume Masume