Yalova'nın meyve, sebze, şarküteri ve giyim ihtiyaçlarının karşılandığı Semt Pazarı, geçtiğimiz hafta fiyatlarında genel bir düşüş yaşamıştı. Ancak bu hafta, hava koşullarının etkisiyle fiyatlarda değişimler gözlendi.

Yalova Müftülüğü Gençlik Merkezi Sergisiyle Filistin Soykırımına Dikkat Çekti Yalova Müftülüğü Gençlik Merkezi Sergisiyle Filistin Soykırımına Dikkat Çekti

Soğuk ve yağışlı havaların etkisiyle, bazı sebze ve meyvelerin fiyatları yükseldi. Antalya'dan getirilen ürünlerin ulaşım maliyetlerinin artmasıyla birlikte, muz gibi bazı ürünlerde fiyat artışları yaşandı. Öte yandan, Yalovalı yetiştiricilerin ürünlerinde fiyatlar sabit kaldı.

Muz fiyatları geçen hafta 50 TL iken, bu hafta 60 TL'ye yükseldi. Salatalık ise 15 TL'den 25 TL'ye, domates çeşitleri 25-50 TL arasından 30-60 TL aralığına çıktı. Ancak, geçen hafta 100 TL olan asma yaprağının kilosu bu hafta 80 TL'ye geriledi.

Diğer yandan, bazı yaz meyvelerinde düşüş yaşandı. Malta eriği 50 TL, çilek ve karpuz ise 60 TL'den satışa sunuldu. Yeni ürünler arasında yer alan barbunya ise 100 TL'ye alıcı buldu.

Pazarda yer alan diğer ürünlerin fiyatları da benzer şekilde değişim gösterdi. Dereotu, maydanoz ve taze soğanın demeti 10 TL'den satılırken, taze fasulye 60 TL'ye, kabak 30 TL'ye ve patlıcan 25 TL'ye tezgahlarda yer aldı.

Yalova Semt Pazarı, hava koşullarının yanı sıra üretim koşullarına göre de fiyat değişikliklerine açık olduğu için vatandaşlar, alışverişlerini bu değişkenlere göre ayarlamak zorunda kalıyor.