Ayet-i kerimede buyrulur:

قُلْ لَٓا اَجِدُ ف۪ي مَٓا اُو۫حِيَ اِلَيَّ مُحَرَّمًا عَلٰى طَاعِمٍ يَطْعَمُهُٓ اِلَّٓا اَنْ يَكُونَ مَيْتَةً اَوْ دَمًا مَسْفُوحًا اَوْ لَحْمَ خِنْز۪يرٍ فَاِنَّهُ رِجْسٌ اَوْ فِسْقًا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَاِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

De ki: “Bana vahyolunan Kur’an’da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistir- ya da Allah’tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yeme zorunda kalırsa yiyebilir.” Şüphesiz ki Rabbin çok bağışlayandır, çok merhametlidir. (En‘âm, 6/145)

Haram olan yiyecekler nelerdir? | Milat Gazetesi

Tarihte Bugün Ne Oldu? 22 Mayıs’ta Doğan ve Ölen Ünlüler? 22 Mayıs’ta Türkiye'de ve Dünyada Yaşanan Olaylar Tarihte Bugün Ne Oldu? 22 Mayıs’ta Doğan ve Ölen Ünlüler? 22 Mayıs’ta Türkiye'de ve Dünyada Yaşanan Olaylar

HARAM YİYECEKLERDEN SAKININ!

Bilgi:

Allah’ın yenilip içilmesini helal-haram kıldığı şeyler insanlar için kulluk sınavının gereklerindendir. Müslüman, haramdan uzak durmakla yükümlüdür. Allah, Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-aracılığıyla müminlere haram kıldığı yiyecekleri bildirmiştir.

Kendi kendine ölen veya dine uygun kesimle kesilmeyen hayvan leşi, akan kan, domuz eti veyahut Allah’tan başkası adına kesilen hayvanın eti haramdır. Ancak kişi eğer zaruret durumuna düşer de yemediği takdirde ölecek noktaya gelirse, lezzet almak kastıyla yemediği ve kendisini ölmekten kurtaracak miktarı geçmediği takdirde haram yiyeceklerden yemesinde ona bir günah yoktur.

Mesaj:

Mü’min, Allah’ın haram kıldığı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Kelime Dağarcığı:

Fısk: Doğru yoldan çıkmak, günah, suç işlemek, Allah’ın emir ve yasaklarına uymamak.

Kaynak: Diyanet, Kur'an-ı Kerim'den Serlevha Ayetler

Sosyal medyadaki 'Deniz ürünleri yemek haram mı?' tartışması sonrası  Diyanet'ten açıklama - Son Dakika Haberleri İnternet

TEFSİR

  1. Onlara şöyle de: “Bana vahyedilenler içinde, bir kimseye haram kılınmış yiyecekler olarak sadece ölmüş hayvan etini, akıtılmış kanı, bir pislikten ibaret olan domuz etini, bir de yoldan çıkma mânasında bir günah olarak Allah’tan başkası adına kesilmiş hayvanı buluyorum. Fakat kim yasaklanan bu şeylerden yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla yiyebilir. Çünkü senin Rabbin çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir.

Aynı konuya Bakara 173, Mâide 3 ve Nahl 115. âyetlerde de yer verilmiştir. Bu âyetlerde de yine bu dört cins etin dışında bir şeyin haram kılınmadığı görülür. Çünkü Mâide 3. ayette zikredilen “boğulan, düşerek, sopa gibi bir şeyle vurularak, toslanarak veya canavar tarafından parçalanarak ölen hayvanlar” hep “meyte” yani leş hükmündedir. “Dikili taşlar üzerine boğazlananlar” da “Allah’tan başkası adına kesilen hayvanlar”a dâhildir. Ancak Resûlullah (s.a.s.) Efendimiz’in, aynen evlenilmesi haram olan kadınların tayininde olduğu gibi, bunun dışında bir kısım hayvanların etlerini haram kılması mümkündür. Cenâb-ı Hak peygamberine bu yetkiyi vermiştir.