Haber Merkezi- Philippe Lazzarini, X hesabından yaptığı açıklamada, çatışma ve savaşlarda ilk ve en çok acı çekenlerin çocuklar olduğuna dikkat çekerek Gazze'de de durumun farklı olmadığını belirtti.

Çocukların dünyanın hiçbir yerinde görmemesi, yaşamaması gereken şeyler yaşadığına işaret eden UNRWA Genel Komiseri, çok fazla kişinin öldüğünü ve yaralandığını, hayatta kalanların ise derin bir travma yaşadığını kaydetti.

Gazze İçin Ümmetin Âlimlerinden Ortak Bildiri Gazze İçin Ümmetin Âlimlerinden Ortak Bildiri

İsrail saldırıları sonucu çocukların okullarının yıkıldığını ve bütün bir eğitim yılını eğitim ve oyun olmadan kaybettiklerini ifade eden Lazzarini, saldırıların Gazze'deki çocukların çocukluklarını çaldığını belirterek ateşkes çağrısında bulundu. Gazze'de ateşkes olmazsa bir neslin kaybolacağı uyarısında bulundu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 232 Filistinli katledildi, 85 bin 37 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Editör: Masume Masume