Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesine bağlı kırsal Küçükakören Mahallesi’nde, öğle saatlerinde çıkan yangın büyük zarara yol açtı. İddialara göre, buğday ekili bir tarlaya yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı.

Siyasi Partiler Arası Bayramlaşma Programları Belli Oldu Siyasi Partiler Arası Bayramlaşma Programları Belli Oldu

Yangını fark eden köylüler durumu hemen 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. İhbar üzerine, bölgeye hızla çok sayıda itfaiye ve jandarma ekibi sevk edildi. Ekipler yangını söndürmek için seferber olurken, köylüler de kendi imkânlarıyla yangına müdahale etti.

Yoğun çabalar sonucu, yangın kısa sürede kontrol altına alındı ve söndürüldü. Ancak, yangının etkili olduğu alanda 137 dönüm buğday ekili tarla tamamen yanarak kül oldu.

Bölge sakinlerinden Ahmet Yılmaz, yangının bir anda başladığını ve rüzgârın etkisiyle hızla yayıldığını belirterek, “Her şey bir anda oldu. Köylüler olarak elimizden geleni yaptık ama çok büyük bir alan yandı. Allah’tan kimseye bir şey olmadı, ama tarlalarımız kül oldu” dedi.

Yetkililer, yangının çıkış nedenini detaylı olarak araştırmak üzere inceleme başlattı. Mahalledeki çiftçiler ise hasat mevsimi yaklaşırken yaşanan bu olaydan büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler.

Yangının tekrar çıkma ihtimaline karşı itfaiye ekipleri ve köylüler tedbirlerini sürdürüyor.

Editör: Masume Masume