Haber Merkezi-Ramazan Bayramına sayılı günler kala, şeker çeşitleri tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Bayramda misafirlere ikram edilen şeker ve çikolatalar alışveriş merkezi, market ve dükkânlarda satışa sunuldu ancak fiyatı görenler şaşırıyor.

Bayrama 12 gün kala tezgâhlara şeker, lokum, badem ve birçok çikolata çeşidiyle hazırlık yapmaya başlayan şeker satıcıları, artan maliyetler nedeniyle şeker fiyatlarının 150 TL ile 1.490 TL arasında olduğunu belirtti.

Batman'da kurulan tezgâhlarda bayram şekerlerinin yanı sıra lokum ve kolonya çeşitlerini de tezgâhlara dizen esnafın gözü, bayramın yaklaşmasıyla şeker satışlarına odaklanmış durumda.

"Şeker fiyatları geçen seneye göre ikiye hatta bazı çeşitler üçe katlandı"

Ramazan Bayramı dolayısıyla birçok şeker çeşidiyle tezgâhlarını doldurduklarını söyleyen Cengiz Kan, "Her sene olduğu gibi Ramazan ayının son günlerine gelmiş bulunmaktayız. Bununla birlikte şubemizde bayram hazırlıkları olarak şeker çeşitlerimizi yapıyoruz. Yeni gelen şeker çeşitlerimizi peyderpey tezgâhlarımızda müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Neredeyse bütün şeker çeşitlerini bulundurmaktayız. Bayram şekerlerinin yanında bol fıstıklı lokum çeşitlerimiz var. Badem şekeri çeşitlerimiz var. Draje çeşitlerimiz var. Şeker fiyatları geçen seneye göre ikiye hatta bazı çeşitler üçe katlanmış bulunmaktadır. Fiyat artışı özellikle çikolata çeşitlerinde yaşandı ve bu da müşterilerimizin tepkisine neden oluyor." şeklinde konuştu.

"Fiyatı 1.490 lira kadar çıkan bayram şekeri var"

Şeker fiyatlarındaki yükselişin vatandaşın tepkisine neden olduğunu ifade eden Kan, "En düşük şeker fiyatlarımızın kilosu 150 liradan başlıyor, 1.490 lira arasında değişmektedir. Şeker fiyatlarındaki artış müşteri potansiyelimizi de etkiliyor ve şu anda alım gücü azalmış bulunmaktadır. Çoğu müşterimiz kasaya geldiği zaman fiyatların yüksek olmasından dolayı tepki veriyorlar ve bu şekilde alamıyorlar." dedi.

"Milletin alım gücü eskisi gibi değil"

Yüksek fiyatlardan dolayı alım gücünün düştüğünü belirten Abdullah Arslan, "Diğer senelere göre bu sene özellikle çikolatalı şekerlerde fiyatlar yüksektir. Milletin alım gücü eskisi gibi değil. Eskiden millet 7-8 kilo şeker alırken şimdi ise ya 2 kilo ya da 1 kilo şeker alıyor. Şeker çeşitlerimizle birlikte lokum çeşitlerimiz de tezgâhımızda yerini aldı. Önümüzdeki Cuma gününden sonra bayram hareketliliğinin başlamasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.