Siyonist işgal rejiminin yaklaşık 100 yıldır işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki katliamları dur durak bilmiyor.

7 Ekim'den bu yana Gazze'de gerçekleştirilen soykırım devam ederken, şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon insan yerinden oldu, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 35 bine yakın kişi şehit oldu, 75 binden fazla kişi de yaralandı.

İşgalci siyonistleri protesto etmek, zulme uğrayan mazlum Filistin halkına destek için Ankara Filistin Dayanışması Platformu tarafından Cuma namazından sonra Ankara Melike Hatun Camii avlusunda basın açıklaması düzenlendi.

Sık sık tekbirlerin getirildiği basın açıklaması öncesi toplanan Kudüs sevdalısı halk, Filistin'in yanında ve işgalcilerin karşısında olduklarını belirten sloganlar atarak, işgalci siyonitlerin yaptığı barbarlığa tepki gösterdiler.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu adına Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneğinden Burak Çıkıryel, tarafından basın açıklaması okundu.

"Sadece 7 Ekim’den bugüne 30 binden fazla Filistinli katledildi"

"Dünya, 6 aydır, tarihte eşine az rastlanır bir soykırımı canlı yayınlarla izlemeye devam ediyor." diyen Çıkıryel, "7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonu ile beraber, Gazze’de abluka altında bırakılmış insanlar, işgalci israilin tüm terör faaliyetlerini yürüttüğü Gazze tümeni ve 21 karakola askeri bir operasyon düzenleyerek yenilgiye uğratması sonrasında tam 170 gündür Filistin'de, bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir katliam ve soykırım yaşanıyor. Sadece 7 Ekim’den bugüne 30 binden fazla Filistinli katledildi. 75 binden fazlası ise yaralandı. 2 buçuk milyon insan evlerinden edilerek Gazze’nin kuzey ve güneyinde kendi topraklarında yeniden mülteci konumuna düştü. Sadece 7 Ekim’den bu yana devam eden soykırımlarda işlenen insanlık suçlarına, başta israil askeri birliklerinin yanı sıra Amerika, Fransa, İngiltere gibi bir çok ülke bizzat asker göndererek ve bu saldırılarda ihtiyaç duyulan her türlü askeri yardımı kesintisiz olarak sürdürerek destek oldu." dedi.

"Halkları Müslüman olan devletlerin, işgalci israille ilişkilerini sürdürmesi ise bir utançtır"

Emperyalist güçlerin, Müslümanlara karşı siyonist cephede birleşmelerine şaşırmadıklarını belirten Çıkıryel, "Batılı devletlerin israilin yanında yer alması da sürpriz olmadı. Milyonlarca insanın, dünyanın her yerinde Filistin için sokaklara dökülmesi de halkların özgürlüğü adına umudumuzu yeşertti. Halkları Müslüman olan devletlerin, işgalci israille ilişkilerini sürdürmesi ise bir utançtır. Filistin'de kardeşleri soykırıma uğrarken kükremiş sel gibi taşıp, israil bendini yıkmasını beklediğimiz Müslüman devletlerin israile can suyu olup taşıdıkları malzemelerle Filistinlilere ihanet içinde olduklarını kanımız donmuşçasına izliyoruz." ifadelerine yer verdi.

"Hangi siyasetiniz, reel politiğiniz Filistinli çocukların kanından daha kıymetli?"

Açıklamasının devamında Çıkıryel, şunları aktardı:

"Buradan soruyoruz, hangi siyasetiniz, reel politiğiniz Filistinli çocukların kanından daha kıymetli? Bunca devletin hiç mi yaptırım gücü yok? İşgalciler, Ramazan ayında bile durmak bilmeden her gün insanların üzerine bomba yağdırıyor. Un almak için sıra bekleyenleri dahi bombalayan, hastanelere baskın yapan, her gün çocuk, kadın demeden yüzlerce Müslümanı şehit eden soykırımcılar hiçbir hukuk, ahlak ve sınır tanımazken siz hangi 'reel ahlakın' savunuculuğunu yapıyorsunuz? Unutmayınız ki bugün dünyalık siyasetinizle günü kurtardığınızı düşünebilirsiniz ancak, somut adım atmadıkça dökülen her kanın hesabı ruz-i mahşerde mutlaka sizden de sorulacaktır. Zira devam eden katliam ve soykırım söz söyleme eşiğini çoktan aşmıştır. Bugün Soykırım yapan israili durdurmak için savaş suçu işleyen ve ülkemizde çifte vatandaş olan israillilerin vatandaşlıktan çıkarılarak yargılanmasını istiyoruz. israil ile ticaretin Filistin'e ihanet olduğunu bir kez daha dile getirerek, devlet yetkililerimize israile 7 Ekim'den sonra malzeme taşıyan tüm şirketlerin, soykırıma ortak olma suçundan yargılanması çağrısında bulunuyoruz."

"Mazlum Gazze halkının korunması için etkili tedbirler almalarını bekliyoruz"

Son olarak Çıkıryel, "Bugün buradan 170 gündür devam eden soykırımı durduracak adımlar atmaları için başta ülkemiz olmak üzere, gücü ve inisiyatifi olan tüm devlet liderlerini harekete geçmeye çağırıyor, mazlum Gazze halkının, kadınların ve çocukların korunması için etkili tedbirler almalarını bekliyoruz. Katil israilin yalnızlaştırılması adına her türlü diplomatik ve askeri ilişkilerin sonlandırılması, ticaretin sona erdirilmesi, soykırım suçunu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanması gibi caydırıcı somut adımlar atmaya ve yaptırımlar uygulamaya davet ediyoruz." şeklinde belirtti.

Basın açıklamasının ardından Yedi Hilal Ankara Şube Başkanı Serkan Güçlü'nün yaptığı dua ile program nihayete erdi. (İLKHA)