Haber Merkezi - Kenti canlandıracak ve yaşam hakkını önceliklendirecek vizyon projelerini paylaşmaya devam eden YRP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, Yıldırım İlçesi'nde bulunan Zeyniler Köyü'nden Bursa'nın depremsellik haritasına bakarak, ünlü yazar Reşat Nuri Gültekin'in "Çalıkuşu" romanını kaleme aldığı noktadan "Kentimizin manzarasına tamamen hakim olan yerden gördüğümüz durum hiç iç açıcı değil. Bursamızda kentsel dönüşüm çok yavaş işliyor. Bursamız ve vatanımız için deprem büyük bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Kentimiz için de depremsellik açısından Yıldırım ve Osmangazi İlçelerimiz büyük problem teşkil ediyor. Bu iki ilçemizde 600 bin civarında depreme dayanıklı olmayan yapı stoğu bulunuyor" şeklinde konuştu.

YENİ TEKNİKLER, YENİ YÖNTEMLER
Beş yılda 10 bin ila 15 bin konut yapmanın bile iki yüzyılda kentsel dönüşümü tamamlamayacağını belirten Yalçın, "Bu, birkaç nesli enkaz altında bırakmak anlamına gelir. Ancak bu konuda da projemizi hazırladık. Yeni tekniklerle, yeni yöntemlerle kentsel dönüşüm yapmalı ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşmalıyız. Tüm dünyada özellikle ABD, Çin ve İngiltere'de yoğun bir şekilde uygulanan yöntemi hayata geçireceğiz. O da modüler hücre sistemi. Fabrikada üretilen konutlar daha hafif ve çelik bazlı oluyor. Ayrıca daha uygun rakamlarla üretiliyor. Şantiyede çok hızlı bir üretim gerçekleşiyor ve siz yerine getirip monte ediyorsunuz. Depreme yüzde yüz dayanıklı oluyor ve çok hızlı bir şekilde üretiliyor" ifadelerini kullandı.

FABRİKADA ÜRETİLECEK, ŞANTİYEDE MONTE EDİLECEK
Şu anki inşaat teknikleriyle, Bursa'da beton dökerek kentsel dönüşümü uzun yıllarda bitiremeyeceklerini sözlerine ekleyen Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, "Bursa'ya bu konuda kuracağımız fabrikanın üreteceği konutlar, özel sektöre de açık olacak. Aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediyesi kendi şirketinde de yoğun bir şekilde üretecek. Kiralık konut olarak mülkiyeti kendisinde kalacak hem de halkın yararına kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanılacak konutları yerinde üretip şantiyelerde monte edeceğiz. Bursa'mıza ve Türkiye'mize örnek bir çalışma olacak. Şimdiden hayırlı olsun" diyerek sözlerini noktaladı.