Festivalin Amaçları ve Eleştiriler:

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Şanlıurfa'da düzenlediği "Türkiye Kültür Yolu Festivali", şehrin tarihini ve kültürünü tanıtmak ve turizmi canlandırmak amacıyla planlanmıştı. Ancak festival, şehrin gerçek kültürel dokusunu yansıtmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Eleştirenlerin Görüşleri:

DİN-BİR-DER Şanlıurfa Şube Başkanı Hacı Kurt ve Fahri Vaiz Mehmet Emin Kutluay, festivalin Gazze'deki dramatik olaylar ve tasarruf tedbirleri göz önünde bulundurulduğunda uygunsuz olduğunu belirtti. Kutluay, Cuma hutbesinde yaptığı konuşmada, festivalin Gazze'ye ihanet olduğunu ifade ederken, Kurt ise festivalin insani ahlaka ve vicdana aykırı olduğunu dile getirdi.

Tepkilerin Odağı:

Özellikle festival kapsamında düzenlenecek konserler, eleştiri oklarının hedefi haline gelmiş durumda. Vaiz Kutluay, konserleri Gazze, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya ihanet olarak nitelendirirken, Kurt ise festivalin Gazze'deki acı olaylar göz önünde bulundurulduğunda düşündürücü olduğunu vurguladı.

Sonuç ve Temenni:

İstanbul'da Sağanak Yağış Uyarısı: Su Baskınlarına Karşı Tedbirli Olun İstanbul'da Sağanak Yağış Uyarısı: Su Baskınlarına Karşı Tedbirli Olun

Eleştirenler, festivalin iptal edilmesi veya revize edilmesi gerektiğini savunurken, festivalin devam etmesi durumunda daha fazla tepki çekebileceği öngörülüyor. Hacı Kurt, ilgili makamlardan festivalin iptal edilmesi yönünde bir adım atılmasını temenni ederken, eleştirilerin dikkate alınmasını ve gerekli düzeltmelerin yapılmasını umuyor.

Editör: Emir Aydın